Barosso wzywa do kompromisu w sprawie brytyjskiego rabatu

Polska Agencja Prasowa SA
12-06-2005, 21:24

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso wezwał w niedzielę Wielką Brytanię do "kompromisu" w sprawie tzw. brytyjskiego rabatu, czyli zwrotu części składki płaconej do budżetu UE.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso wezwał w niedzielę Wielką Brytanię do "kompromisu" w sprawie tzw. brytyjskiego rabatu, czyli zwrotu części składki płaconej do budżetu UE.

 "Mam nadzieję, że w tej sprawie będzie można dojść do kompromisu i że aktywną rolę odegra w tym brytyjski rząd" - powiedział Barroso w telewizji BBC.

Rabat, który obecnie opiewa na ok. 4,6 mld euro rocznie, wynegocjowała w 1984 roku ówczesna premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, by zrekompensować Brytyjczykom niewielkie wpływy ze wspólnej polityki rolnej. Będzie on jednym z kluczowych tematów niedzielnego spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu, poprzedzającego szczyt europejski w Brukseli, 16-17 czerwca.   

Barroso jest kolejnym europejskim politykiem, który przyłączył się do nacisku na Wielką Brytanię, by zrewidować rabat. Najbardziej stanowczy jest tej sprawie prezydent Francji Jacques Chirac; brytyjski rząd, który początkowo zajmował nieprzejednane stanowisko - zdaniem komentatorów - daje ostatnio do zrozumienia, że skłania się ku jakiemuś kompromisowi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Barosso wzywa do kompromisu w sprawie brytyjskiego rabatu