Barroso wzywa do uniezależnienia UE od importowanej energii

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-02-2006, 16:33

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso wezwał w piątek kraje członkowskie UE do wspólnych działań, by sprostać problemom energetycznym, w tym uzależnieniu Europy od importu ropy i gazu.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso wezwał w piątek kraje członkowskie UE do wspólnych działań, by sprostać problemom energetycznym, w tym uzależnieniu Europy od importu ropy i gazu.

    "Europa staje się coraz bardziej zależna od gazu i ropy importowanych z regionów geopolitycznie niepewnych" - takie ostrzeżenie jest zawarte w  przemówieniu Barroso na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, który przewodniczącemu KE przyznał tytuł doktora honoris causa.

    Tekst wystąpienia biuro prasowe Barroso udostępniło mediom w czwartek pod embargiem.

    Barroso przypomniał, że Europa już dziś jest największym importerem energii na świecie i drugim pod względem jej zużycia regionem.

    Obecnie 50 proc. zużywanej energii pochodzi z importu. Zdaniem Komisji Europejskiej, jeśli nie zostaną podjęte żadne działania, za 20-30 lat to uzależnienie wzrośnie do 70 proc. Rachunek, jaki UE będzie płacić za importowany gaz i ropę, wzrośnie wówczas nawet o około 100 mld euro.

    "Musimy cos z tym zrobić i to już teraz" - powiedział Barroso. "Świat wszedł w nową energetyczną erę. Nie możemy dłużej myśleć, że bezpieczne (...) dostawy są zagwarantowane" - dodał.

    Barroso przyznał, że w przeszłości kwestie energetyki traktowanej wyłącznie jako domena narodowa dzieliły kraje członkowskie. Ale ostatnie wydarzenia sprawiły, że "dokonuje się cicha rewolucja" - w Europie rośnie poparcie dla większej koordynacji w zakresie polityki energetycznej.

    Barroso powiedział, że Komisja Europejska pracuje nad tzw. Zieloną Księgą na temat możliwych kierunków rozwoju polityki energetycznej. Zostanie ona przedstawiona na marcowym szczycie przywódców państw unijnych.

    PAP dotarła do dokumentu, który ma służyć jako podstawa do opracowania księgi. KE proponuje w nim kilka rozwiązań, w tym dywersyfikację źródeł i rodzajów energii oraz współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego. W tym celu proponuje przegląd unijnego ustawodawstwa dotyczącego zapasów nośników energii oraz bezpieczeństwa energetycznego i tym samym otwiera drogę do wprowadzenia w UE obowiązkowych rezerw.

    Potrzebę zacieśniania współpracy w dziedzinie energii unaocznił zwłaszcza ostatni kryzys gazowy między Rosją a Ukrainą. W dokumencie Komisja sugeruje, że "w tym nowym kontekście" należałoby rozważyć "koordynację (krajowych) regulatorów i operatorów sieci przesyłowych, tak by lepiej zarządzać dostępnymi zasobami i szybciej rozwiązywać trudności".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane