Batalia o gaz dla Nabucco

ABT
opublikowano: 23-11-2010, 00:00

Konsorcjum, które chce budować kluczową dla Unii magistralę, negocjuje z dostawcami paliwa.

Konsorcjum, które chce budować kluczową dla Unii magistralę, negocjuje z dostawcami paliwa.

Projekt gazociągu Nabucco, który ma dostarczać gaz z środkowej Azji do austriackiego Baumgarten nabiera rumieńców. Konsorcjum firm zaangażowanych w jego realizację (austriacki OMV, węgierski MOL, niemiecki RWE, Botas z Turcji, Transgaz z Rumunii) rozmawia z dostawcami gazu. Wkrótce będą ich pierwsze rezultaty. Na Nabucco liczy też Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), które zarezerwowało już dla siebie 1 mld m sześc. paliwa z tej magistrali. Spółka sprowadzi je z Austrii przez Czechy i budowane obecnie połączenie gazowe z Czechami w Cieszynie.

— O dostawach gazu rozmawiamy obecnie z Azerbejdżanem oraz Irakiem. Chcemy także zawrzeć porozumienie z Turkmenistanem — mówi Neil McMillan, szef strategii do spraw Nabucco w RWE.

O gaz z tego regionu kraje Unii Europejskiej (UE) konkurują jednak z Rosją i Chinami.

— Przystąpimy do przetargu na 16 mld m sześc. gazu ze złóż w zachodniej części Morza Kaspiskiego. Jego rozstrzygnięcie planowane jest na kwiecień 2011 r. Złożymy taką ofertę, której nie będzie można odrzucić — zapowiada Nail McMillan.

Konsorcjum Nabucco prowadzi też negocjacje z władzami północnego Iraku.

— Zabiegamy o zakup 20 mld m sześc. paliwa. Do końca tego roku rozmowy powinny się zakończyć. Przydałaby się też rezerwa, którą chcemy kupić w Turkmenistanie (10 mld m sześc.). Przedstawiciele tego państwa zasygnalizowali, że są gotowi do negocjacji — mówi Nail McMillan.

Budowa Nabucco rozpocznie się 2012 r., a gaz popłynie nim w 2015 — 2016 r.

Zaproszenie

Więcej o sytuacji na rynku gazowym dowiedzą się Państwo na konferencji "Perspektywy rynku gazowego w Polsce", która odbędzie się 1-2.12.2010 r. w Warszawie.

Więcej na

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Polecane