Bauc: deficyt budżetu może być groźny

Cezary Koprowicz
19-04-2001, 11:15

W pierwszym kwartale skumulowało się wiele czynników, które wpłynęły na niższe dochody budżetu państwa, a tym samym wysoki jego deficyt – powiedział Jarosław Bauc, minister finansów. Przychody były niższe od zaplanowanych z powodu niskiej inflacji oraz silnego złotego. Lepsza była też sytuacja w bilansie płatniczym oraz niższy wzrost gospodarczy.

- Lepszy eksport i niższy import przekłada się na niższe wpływy z tytułu podatku VAT, głównego źródła dochodów budżetu. Z kolei mocny złoty oznacza niższe wpływy z tytułu ceł – mówi Jarosław Bauc.

Dodaje, że jeżeli w najbliższych miesiącach dynamika gospodarcza i sytuacja złotego się nie poprawi, Polska będzie miała problemy z realizacją założeń budżetowych.

- Rozwiązania będą jednak zależały od skali problemów – powiedział minister finansów.

Jarosław Bauc dodał, że wyjątkowo dobra była sytuacja ZUS w pierwszym kwartale 2001 r. Jego zdaniem to zasługa nowego zarządu oraz bezwzględności inspektorów w ściąganiu należności.

CK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Koprowicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Bauc: deficyt budżetu może być groźny