Bauc: gospodarka w lepszym stanie niż finanse państwa

Marek Druś
opublikowano: 19-07-2001, 12:56

W Sejmie rozpoczęła się debata poświecona nowelizacji ustawy budżetowej na 2001 rok. Jako pierwszy wystąpił minister finansów Jarosław Bauc, który przedstawił projekt zmian w budżecie. Ich głównym elementem jest zwiększenie deficytu o 8,6 mld zł do 29,1 mld zł. W swoim wystąpieniu minister finansów zaapelował do posłów o szybkie uchwalenie nowelizacji budżetu.

- Od Wysokiej Izby zależy, czy podtrzymamy spokojną atmosferę i pozytywne nastawienie do Polski na rynkach finansowych - powiedział Bauc, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

- Gospodarka jest w lepszym stanie niż finanse publiczne. Aby w następnych latach kryzys finansów publicznych nie przeniósł się na kryzys całej gospodarki, konieczne są głębokie reformy, w tym rynku pracy – zaznaczył w swoim wystąpieniu szef resortu finansów.

Projekt nowelizacji budżetu przyjęty przez rząd zakłada zwiększenie deficytu budżetowego do 29,14 mld zł, czyli o 8,6 mld zł. Dochody budżetu państwa mają wynieść 152,5 mln zł i będą mniejsze o identyczną wielkość co kwota zwiększenia deficytu. Cięcia w wydatkach finansowanych z państwowej kasy mają łącznie wynieść 7,5 mld zł, ale dotychczas nie określono konkretnie, gdzie zostaną zrealizowane.

Zgodnie z projektem deficyt ma być sfinansowany przez kolejne emisje skarbowych papierów dłużnych. Jak się przypuszcza, debata w Sejmie poświęcona nowelizacji ustawy budżetowej może potrwać co najmiej przez dwa dni.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Bauc: gospodarka w lepszym stanie niż finanse państwa