BCC o oczekiwaniach wobec opozycji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-03-2006, 14:53

Wyjaśnienia kwestii poparcia dla becikowego oraz dla zapisów Ordynacji podatkowej domaga się od PlatformyObywatelskiej Business Centre Club. Według prezesa BCC Marka Goliszewskiego, jest to niezbędne, by można było uznać, że PO jest rzeczywiście partią prorynkową i progospodarczą.

Wyjaśnienia kwestii poparcia dla becikowego oraz dla zapisów Ordynacji podatkowej domaga się od PlatformyObywatelskiej Business Centre Club. Według prezesa BCC Marka Goliszewskiego, jest to niezbędne, by można było uznać, że PO jest rzeczywiście partią prorynkową i progospodarczą.

    Na poniedziałkowej konferencji dotyczącej oczekiwań kół gospodarczych wobec opozycji parlamentarnej Goliszewski tłumaczył, że becikowe jest wprawdzie działaniem prospołecznym, ale bardzo obciążyło budżet. "Żeby było ono jeszcze jakoś systemowe, ale uchwalenie becikowego było w naszym przekonaniu doraźne, wiec rodzi się pytanie, dlaczego PO zwiększyło obciążenia budżetowe" - dodał.

    Kolejne działanie PO, które nie podoba się przedsiębiorcom, to poparcie partii dla zapisów Ordynacji podatkowej, które - zdaniem BCC - są "sprzeczne z logiką, sprawiedliwością i interesem przedsiębiorców".

    Goliszewski wyjaśnił, że chodzi o rozwiązanie, które dopuszcza w postępowaniach skarbowych zaliczenie do dowodów przeciwko przedsiębiorcom oskarżenia "innych organów ścigania", np. prokuratury.

    Dyrektor w BCC Tomasz Uchman zarzucił posłance PO Ewie Kopacz, która jest przewodniczącą sejmowej komisji zdrowia, że nie dopuściła przedstawicieli pracodawców do prac nad ustawą o restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej. Uchman wyraził nadzieję, że pod rządami wchodzącej we wtorek w życie tzw. ustawy lobbingowej i nowego Regulaminu Sejmu, będzie utrzymana zasada udziału partnerów społecznych w pracach komisji .

    BCC zgadza się, że sytuacja demograficzna Polski wymaga pilnych działań. Jak powiedział Goliszewski, współczynnik dzietności polskich kobiet jest najniższy od 50 lat, do czego dochodzi najwyższe w UE bezrobocie wśród osób do 25 roku życia, wynoszące 35,4 proc. Pracodawcy przyznają, że rząd i parlament poświęcająsprawie demografii i rodziny wiele uwagi, jednak  proponowane i przyjęte rozwiązania są doraźne i sytuacji nie zmieni ani ustawa o becikowym, ani plany wydłużenia urlopów macierzyńskich.

    Z punktu widzenia gospodarki są to rozwiązania, które obciążają i tak już obciążone finanse publiczne i w konsekwencji mogą doprowadzić do ich rozsadzenia - mówił Goliszewski.

     Przedsiębiorcy postulują ogólnospołeczną debatę na temat m.in przebudowy systemu emerytalnego i rentowego, systemu pomocy społecznej, edukacji przedszkolnej i szkolnej, dostosowania systemu szkoleń zawodowych do zapotrzebowania rynku pracy, uelastycznienia form zatrudnienia.

    Przedsiębiorcy z BCC pozytywnie ocenili proponowane przez wicepremier Zytę Gilowską m.in. ujednolicenie zasad powstawania przychodu na gruncie podatków dochodowych i obowiązku podatkowego VAT, plany scentralizowania wydawania wiążących interpretacji prawa podatkowego, czy wprowadzenia instytucji "sprawdzonego podatnika". Jednak - jak podkreślił Marek Goliszewski - są to propozycje bardzo ogólne i nadal nie rozwiązują najbardziej pilnej jego zdaniem kwestii - radykalnej reformy podatkowej i reformy finansów publicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane