BCC: rząd ma wiele do zrobienia dla biznesu

opublikowano: 10-01-2018, 22:00

Mimo wielu barier prawie 80 proc. firm chce w tym roku podnieść wynagrodzenia, a 42 proc. — zatrudnienie — wynika z najnowszej ankiety.

Prawie 40 proc. przedsiębiorców przewiduje, że w tym roku ich sytuacja finansowa będzie lepsza, ale już większa ich część nie spodziewa się, aby ogólna sytuacja w Polsce im sprzyjała. Taki sceptycyzm wyrazili przedstawiciele firm ankietowani przez Business Centre Club (BCC). Nie lepiej zresztą ocenili ubiegłoroczne działania państwa na rzecz biznesu. Rząd nie poprawił w ostatnim roku warunków prowadzenia działalności gospodarczej — tak stwierdziło 89,6 proc. przedsiębiorców uczestniczących w badaniu BCC na temat ich kondycji i prognoz co do dalszego rozwoju. Ankietą objęto właścicieli oraz menedżerów firm, zarówno z sektora MSP, jak i dużych.

Wiele przeszkód

Pozytywną ocenę wystawiło rządzącym 10,4 proc. respondentów. Ale zdecydowana większość, bo 83,3 proc., uważa, że w nowym roku pod tym względem nie będzie lepiej — m.in. z powodu zbyt częstych zmian prawa i jego różnej interpretacji, braku stabilności prawnej w gospodarce, niepewności przepisów, niskiej absorpcji funduszy unijnych, populistycznej polityki rządu i niekonstytucyjnych zmian w sądownictwie. Zdaniem badanych, biznesowi nie będzie też sprzyjać malejące bezrobocie, konsekwencje wprowadzenia przez Unię Europejską paragrafu 7, kurs walut i większa biurokracja. Pojawiły się też opinie, że gospodarka nie jest dla rządzących priorytetem. Podobnie jak w ubiegłym roku, większość ankietowanych wskazuje, że istotnymi barierami oraz czynnikami ryzyka będą trudności z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach (79,2 proc. opinii), wysokie obciążenia podatkowe i parapodatkowe (62,5 proc.), częste zmiany przepisów i problemy z dostosowaniem się do nich (60,4 proc.) oraz zbyt szybko rosnące płace (58,3 proc.), za którymi nie nadąża wydajność pracy. Mniej niż połowa firm obawia się wysokiej presji konkurencyjnej na ceny i w rezultacie niskich marż zysku (47,9 proc.), a 43,8 proc. zbyt opresyjnego i niesprawiedliwego traktowania przez instytucje kontrolne państwa.

Chcą się rozwijać

Ankieta nie przynosi jednak wyłącznie prognoz w czarnychkolorach. Pomimo rosnących kosztów działalności i podatków niemała część badanych (79,6 proc.) zamierza w tym roku zwiększyć wynagrodzenia, a 42,8 proc. planuje wzrost zatrudnienia. W co piątej firmie (20,4 proc.) pensje pozostaną na poziomie podobnym do ubiegłorocznego, a żadna nie zakłada scenariusza obniżenia płac. Nieco inaczej zapowiada się polityka kadrowa — 47 proc. ankietowanych przedsiębiorców planuje pozostawienie dotychczasowego zatrudnienia bez zmian, 10,2 proc. zakłada ewentualne jego zmniejszenie, co może wynikać z dużej rotacji pracowników na rynku i podkupywania najlepszych przez konkurencję z powodu niskiej podaży pracy. Na pytanie o przedsięwzięcia inwestycyjne 49 proc. badanych odpowiedziało, że nie zmienią się ich nakłady na te cele, 26,5 proc. przedsiębiorców planuje je znacznie zwiększyć, 14,3 proc. — ograniczyć, a 10,2 proc. nie ma w ogóle takich planów. Jednocześnie 91,5 proc. respondentów przyznało, że zamierzają finansować rozwój firm z własnych pieniędzy. Według Marka Goliszewskiego, prezesa BCC, wyniki ankiety wskazują na wiele pilnych zadań dla rządu. Chodzi m.in. o konieczność ustabilizowania prawa, wprowadzania czytelnych regulacji, uproszczenia systemu podatkowego czy umożliwienia przedsiębiorcom szybszego i prostszego zatrudniania cudzoziemców, również spoza UE. © Ⓟ

81,6 proc. Tylu badanych przedsiębiorców zakłada wzrost kosztów działalności w tym roku (w porównaniu z ubiegłym), zdaniem trzech czwartych wzrosną również obciążenia podatkowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane