BDM szuka partnera dla In Plus Leasing

Jarosław Królak
19-01-2001, 00:00

BDM szuka partnera dla In Plus Leasing

In Plus Leasing z Częstochowy planuje podwyższenie kapitału co najmniej o 4 mln zł. Dzisiaj ma podpisać umowę z Beskidzkim Domem Maklerskim w sprawie emisji nowych akcji.

In Plus Leasing, firma z czwartej dziesiątki branżowych rankingów, podpisze dziś umowę z Beskidzkim Domem Maklerskim, który będzie szukał dla niej inwestora. BDM przygotuje także niepubliczną emisję nowych akcji. Jej celem jest podwyższenie kapitału o minimum 4 mln zł.

— Dzięki temu zwiększymy współczynnik wypłacalności, a to warunkuje uzyskiwanie bankowego finansowania transakcji leasingowych. Liczymy, że emisję obejmie inwestor bankowy lub partner z branży leasingowej. Prowadzone są już wstępne rozmowy — mówi Robert Jabłoński, prezes In Plus Leasing.

Obecnie stosunek kapitałów własnych do sumy aktywów wynosi w In Plus 5 proc.

— Chcemy go podwyższyć do 10 proc., a wtedy byłoby nam łatwiej uzyskiwać kredyty — dodaje Robert Jabłoński.

Ostatnio firma straciła możliwość finansowania w 14 bankach.

— Uważam, że banki nie chcą finansować niezależnych leasingodawców, bo ich zagraniczni właściciele zmierzają do wyeliminowania z rynku konkurencji — twierdzi prezes.

In Plus nadal jest kredytowany przez PKO BP, Prosper Bank, Amerbank, Bank Częstochowa i Małopolski Bank Regionalny.

Prezes deklaruje, że firma zamyka właśnie transakcję z zakładami chemicznymi Jelchem na lea-sing maszyny do produkcji folii za prawie 4 mln DEM (8 mln zł).

— Mamy środki na sfinansowanie pięcioletniego kontraktu — zapewnia prezes In Plus.

Niedawno spółka podpisała porozumienie z giełdowym CLiF. Będzie dla niego prowadzić akwizycję usług leasingowych.

— Taką działalność prowadziliśmy już od kilku lat. Pozyskiwaliśmy klientów m.in. dla giełdowego LTL — dodaje Robert Jabłoński.

W 2001 r. In Plus zamierza osiągnąć obroty przynajmniej rzędu 20 mln zł. Firma specjalizuje się w leasingu maszyn i urządzeń, głównie poligraficznych (ponad 90 proc. portfela). Jej właścicielami są po połowie Robert Jabłoński i Zofia Jabłońska. Firma istnieje od 1994 r. Niedawno zasiliła sze-regi Konferencji Przedsiębiorstw Leasingowych.

Zysk netto In Plus w 2000 r. wyniósł 135 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BDM szuka partnera dla In Plus Leasing