Będą nowe reaktory jądrowe w USA

DI, PAP
opublikowano: 10-02-2012, 07:46

Po raz pierwszy od ponad 30 lat rząd USA wydał zgodę na budowę nowych reaktorów jądrowych. Jak poinformowała w czwartek Komisja Dozoru Jądrowego (NRC), firma Southern Company otrzymała licencję na rozbudowę elektrowni atomowej Vogtle w stanie Georgia.

To pierwsza taka zgoda od wypadku w elektrowni jądrowej pod Harrisburgiem w 1979 roku.

NRC zgodził się na budowę dwóch nowych reaktorów, choć przeciwny temu - ze względów bezpieczeństwa - był szef tego urzędu, Gregory Jaczko.

Southern Company określiła otrzymanie licencji jako "historyczne osiągnięcie". Inwestycja, której wartość szacuje się na 14 mld dolarów, ma przyczynić się do powstania 25 tysięcy nowych miejsc pracy. Nowe reaktory mają zostać włączone do systemu energetycznego w 2016 i 2017 roku.

Orędownikiem energii jądrowej jest prezydent Barack Obama. Rozbudowa systemu, składającego się z ponad stu, głównie przestarzałych, reaktorów, jest jednym z priorytetów jego polityki energetycznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Będą nowe reaktory jądrowe w USA