Czytasz dzięki

Będzie drożej, ale lepiej

opublikowano: 14-01-2014, 00:00

Przedsiębiorcy przewidują, że w 2014 r. koszty prowadzenia działalności wzrosną, choć i tak sytuacja finansowa ich firm będzie coraz lepsza.

Właściciele firm dobrze oceniają swoje wyniki w minionym roku i wróżą sobie dalsze powodzenie w kolejnym — wynika z sondażu przeprowadzonego w grudniu wśród firm członkowskich BCC (Business Centre Club). — Nowy rok rysuje się w nieco jaśniejszych barwach niż 2013 r., ale nie wolno przesadzać z optymizmem. Diabeł tkwi w szczegółach — ostrzega Marek Goliszewski, prezes BCC.

Rośnie optymizm i koszty

Mimo odnotowanego w 2013 r. spadku tempa wzrostu gospodarczego aż 70,5 proc. badanych uznało, że miniony rok był dla nich korzystny (58,3 proc. oceniło go dobrze, a 12,2 proc. bardzo dobrze). Zaledwie 6 proc. pytanych wyznało, że 2013 r. był dla nich nieudany. Wyniki sondażu sprzed roku były podobne, choć znacznie więcej było wtedy negatywnych ocen — 8,4 proc. ankietowanych oceniło swoją sytuację w 2012 r. jako złą i bardzo złą. 59,5 proc. badanych twierdzi, że sytuacja finansowa firmy w 2014 r. się poprawi, 30,2 proc. uważa, że będzie ona taka sama jak w roku minionym, a 10,3 proc. obawia się, że się pogorszy.

Prognozy znacznie się poprawiły w stosunku do tych z ubiegłego roku, kiedy to 57,8 proc. właścicieli firm wróżyło sobie brak zmian w finansach, aż 23,9 proc. obawiało się pogorszenia swojej sytuacji, a tylko 18,3 proc. przewidywało polepszenie swojej sytuacji. Te dobre nastroje nie wynikają z pewnością z przekonania o zmniejszeniu wydatków na prowadzenie działalności. Wręcz odwrotnie. 59,5 proc. właścicieli przedsiębiorstw jest pewnych, że koszty wzrosną, 30,3 proc. uważa, że pozostaną takie same, zaś tylko 8,6 proc. przewiduje, że zmaleją.

Jednak aż 62,3 proc. ankietowanych sądzi, że wzrost kosztów prowadzenia działalności (mediów, opłat lokalnych, płacy minimalnej) nie będzie miał wpływu na politykę kadrową przedsiębiorstwa. 40 proc. planuje wzrost zatrudnienia, a prawie połowa — większe wynagrodzenia. Co prawda, nieco więcej niż co czwarta firma (26,3 proc.) zakłada scenariusz ograniczenia zatrudniania nowych pracowników, a 8,8 proc. — zmniejszenia z tego powodu liczby pracujących osób lub wysokości wynagrodzeń (2,6 proc.), jednak rok temu wskaźniki były znacznie bardziej pesymistyczne.

Inwestują za swoje

Choć społeczeństwo nastawione jest raczej pesymistycznie do inwestowania, to właściciele przedsiębiorstw odważnie planują działania w tym obszarze. 44,3 proc. firm chce zwiększyć swoje wydatki inwestycyjne w porównaniu z tymi z 2013 r. Podobne sumy na inwestycje zamierza przeznaczyć 27,8 proc. przedsiębiorców, zaś 18,3 proc. postanowiło je zmniejszyć. Sytuacja w porównaniu z wynikami z minionego roku zdecydowanie się odwróciła, bowiem wtedy tylko 18,6 proc. właścicieli firm planowało zwiększenie wydatków, a 32, 9 proc. chciało je zmniejszyć.

— Walczących na rynkach przedsiębiorców musi napędzać wiara w dobrą przyszłość. Oczywiście, nie wszyscy, ale wielu planuje inwestycje, zwiększenie zatrudnienia i wzrost wynagrodzeń pracowników, pomimo rosnących obciążeń i podatków — uważa Marek Goliszewski.

Od lat natomiast nie zmieniają się tendencje przedsiębiorców co do wyboru sposobu finansowania. Aż 86,3 proc. firm (w ubiegłym roku 85,9 proc.) planuje pokrywać koszty inwestycji z własnej kieszeni. Drugim głównym źródłem finansowania będą kredyty, na które wskazało 36,8 proc. To spadek w stosunku do zeszłego roku, kiedy to wzięcie pożyczki bankowej planowało 55 proc. przedsiębiorców. Na trzecim miejscu uplasowały się fundusze europejskie, z których zamierza skorzystać 23,1 proc. badanych. Wielu przedsiębiorców wybiera kilka źródeł finansowania jednocześnie.

Zagrożenia nie znikną

Ambitne plany nie oznaczają, że przedsiębiorcy nie mają się czego obawiać. W nowym roku przedsiębiorcy najbardziej obawiają się presji konkurencyjnej na ceny i marże zysku (69,2 proc.). Niezbyt dobre przewidywania dotyczą też poczynań rządu. 58,8 proc. przedsiębiorców odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy polski rząd w 2014 r. podniesie podatki. Przedsiębiorcy nie wierzą, że nowy minister finansów doprowadzi w latach 2014-15 do uproszczenia systemu podatkowego — przecząco odpowiedziało 78,1 proc. badanych. Tylko nieco ponad jedna piąta liczy, że jest na to szansa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane