„Będzie spadek cen obligacji stałoprocentowych”

Bogdan Jacaszek
opublikowano: 08-09-2010, 11:17

- …uważa Bogdan Jacaszek, dyrektor Biura Zarządzania Aktywami KBC TFI.

W ubiegłym tygodniu na rynkach bazowych nastąpił silny ruch korekcyjny trendu wzrostowego cen obligacji. Spadek cen z jednej strony był naturalnym odreagowaniem silnego trendu, a z drugiej strony - dane fundamentalne płynące z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych zmniejszają ryzyko deflacji.

W wyniku korekty na rynkach bazowych spadki cen dosięgły również polskie obligacje. Wzrost rentowności na całej długości krzywej stóp procentowych wyniósł ok. 20 pkt baz. W dłuższym okresie różnica pomiędzy rentownościami polskich papierów skarbowych oraz obligacji rynków bazowych powinna się zmniejszać, jednak w krótkim terminie wzrost rentowności może dokonywać się równolegle.

Sytuacja na polskim rynku obligacji jest determinowana przez rynki bazowe na długim końcu krzywej stóp procentowych oraz oczekiwania na podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej na krótkim końcu krzywej dochodowości.

Wprawdzie działania banków centralnych nie sprzyjają podwyżkom, jednak stosunkowo wysoki poziom wzrostu PKB w Polsce w II kwartale (+3,5 proc.) oraz wysokie prawdopodobieństwo, że inflacja na koniec roku przekroczy środek celu inflacyjnego (2,5 proc.), zachęcają nową RPP do podjęcia pierwszych kroków w kierunku zacieśniania polityki monetarnej.

Obecnie oczekujemy krótkoterminowego spadku cen obligacji stałoprocentowych. W średnim terminie sytuacja będzie zależna od rynków bazowych i determinacji polskiego rządu do reformy polskich finansów publicznych.

W tej sytuacji zalecane jest utrzymywanie pozycji w obligacjach zmiennoprocentowych, w tym w szczególności indeksowanych inflacją, które zapewniają stosunkowo wysoką realną stopę zwrotu.

Bogdan Jacaszek
Dyrektor Biura Zarządzania Aktywami KBC TFI

Tekst, pochodzący z 6 września, jest fragmentem tygodniowego komentarza zarządzających KBC TFI za okres 30.08 - 03.09.2010

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bogdan Jacaszek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / „Będzie spadek cen obligacji stałoprocentowych”