Belgijski sąd odrzucił zarzuty Polski w sprawie Eureko

(Marek Druś)
opublikowano: 27-12-2006, 11:29

Strona polska zarzucała brak bezstronności jednemu z sędziów Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego w Londynie, który orzekał w sporze Polski z Eureko.

Sąd pierwszej instancji w Brukseli odrzucił zarzuty Polski o brak bezstronności jednego z sędziów Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego w Londynie, Stephena Schwebela, który orzekał w sporze Polski z Eureko - poinformowało Eureko w środowym komunikacie.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Ministerstwa Skarbu Państwa Paweł Kozyra, resort będzie się odwoływać od wyroku.

Sędzia Schwebel został powołany przez inwestora w PZU - Eureko - do trzyosobowego składu Trybunału, który w sierpniu 2005 r. uznał, że Polska naruszyła postanowienia dwustronnej polsko-holenderskiej umowy o wzajemnej ochronie inwestycji. Według resortu skarbu, miał on być związany z waszyngtońską kancelarią prawną, występującą przeciwko Polsce w innym, podobnym postępowaniu arbitrażowym.

Po orzeczeniu sądu w Brukseli, Eureko "będzie wnioskowało do Trybunału Arbitrażowego, aby drugi etap arbitrażu rozpoczął się w jak najszybszym terminie. W drugim etapie postępowania arbitrażowego trybunał oceni wyrządzone szkody oraz środki naprawcze w związku z pozwem złożonym przez Eureko" - napisano w komunikacie.

Do czasu wydania orzeczenia przez belgijski sąd, postępowanie przed Trybunałem Arbitrażowym było zawieszone.

W końcu listopada sąd w Brukseli oddalił powództwo Polski przeciw korzystnemu dla inwestora w PZU - Eureko - wyrokowi Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego w Londynie.

Eureko ma 33 proc. minus jedna, akcji PZU. Po częściowej prywatyzacji w listopadzie 1999 r., pozostaje w sporze ze Skarbem Państwa. Holenderski inwestor domaga się m.in. realizacji aneksu do umowy prywatyzacyjnej PZU, który przewidywał sprzedaż na rzecz Eureko dodatkowego pakietu 21 proc. akcji PZU oraz wprowadzenie PZU na giełdę.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Belgijski sąd odrzucił zarzuty Polski w sprawie Eureko