Czytasz dzięki

Belgowie odblokowali rosyjskie konta

opublikowano: 21-06-2015, 10:50

Minister spraw zagranicznych Belgii poinformował w niedzielę, że jego kraj odblokował rosyjskie konta jakie Moskwa miała w tamtejszych bankach., donosi serwis BBC.

Władze Belgii i Francji nałożyły areszt na mienie państwowe Federacji Rosyjskiej na podstawie ubiegłorocznych decyzji sądowych.

Bloomberg

W lipcu 2014 r.  międzynarodowy sąd arbitrażowy uznał, że rosyjscy urzędnicy dopuścili się manipulacji systemem prawnym doprowadzając do bankructwa koncernu Jukos, który został następnie przejęty przez państwo. Jego były prezes Michaił Chodorkowski została aresztowany i skazany za korupcję.

Pozew przeciwko Rosji złożyła grupa byłych akcjonariuszy Jukosu.

Sąd nakazał Rosji wypłacenie akcjonariuszom Jukosu ponad 50 mld USD w ramach rekompensaty. Moskwa nie uznała jednak ustaleń Trybunału.

Odpowiadając na zajęcia rosyjskich aktywów, prezydent  Władimir Putin powiedział, że "…kraj bronić interesów na drodze sprawiedliwości".

Tymczasem ambasador został wezwany do Moskwy na Kreml i stwierdził, że zajęcie aktywów było "aktem otwartej wrogości" i, że "brutalnie naruszone zostały normy prawa międzynarodowego".

Podczas wizyty w Chinach, minister spraw zagranicznych Belgii Didier Reynders stwierdził, że "…znaleziono rozwiązanie, pozwalające odblokować rosyjskie rachunki, co jest kwestią priorytetową dla funkcjonowania ambasady."

Według rosyjskiego MSZ,  wśród zamrożonych aktywów w Belgii są m.in. konta ambasady Rosji i jej przedstawicielstw przy UE i NATO, a także państwowych mediów rosyjskich.

 Nie wiadomo czy na podobne rozwiązanie jak Belgia zdecyduje się Francja, gdzie jak ocenia Tim Osborne, szef GML, spółki reprezentującej byłych akcjonariuszy Jukosu, zamrożono konta w ok. 40 bankach i  zajęto kilka budynków.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane