Belka: Pierwszy rok członkostwa w UE sukcesem

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-04-2005, 15:59

Pierwszy rok członkostwa Polski w Unii Europejskiej okazał się sukcesem - powiedział w środę premierMarek Belka na konferencji, podczas której zaprezentowano wyniki raportu "Polska w Unii Europejskiej - doświadczenia pierwszego roku członkostwa".

Pierwszy rok członkostwa Polski w Unii Europejskiej okazał się sukcesem - powiedział w środę premierMarek Belka na konferencji, podczas której zaprezentowano wyniki raportu "Polska w Unii Europejskiej - doświadczenia pierwszego roku członkostwa".

    "Jestem przekonany, że członkostwo w UE prowadzi do trwałej tendencji wzrostu gospodarczego" - podkreślił szef rządu. Według niego, mają na to wpływ m.in. fundusze unijne. Zaznaczył, że powinna temu towarzyszyć dyscyplina budżetowa, gdyż w przeciwnym razie stracimy szanse na szybkie wejście do strefy euro.  

    Według Belki, wyzwaniem jest też znalezienie środków na obniżenie klina podatkowego, czyli różnicy między płacą, którą otrzymuje pracownik, a tym, ile to kosztuje pracodawcę ze względu na podatki i transfery socjalne. Wyjaśnił, że kiedy pracownik otrzymuję najniższą płacę 610 zł, pracodawcę kosztuje to 1150 zł. Zmniejszenie tej różnicy pomoże w walce z bezrobociem.

    Powiedział, że w najbliższym czasie należy się skupić przede wszystkim na optymalnym wykorzystaniu przysługujących Polsce funduszy unijnych oraz na tym, "jakie są najważniejsze problemy, o które musimy zabiegać na forum UE".

     "Pierwszy rok zamyka się bilansem zdecydowanie korzystnym" - powiedział Belka. "Zyskaliśmy nowe impulsy rozwojowe, które dotyczą w różnym stopniu różnych dziedzin gospodarki. Nie przychodzi mi na myśl żadna dziedzina, która straciła na wejściu do UE" - dodał.

    Podkreślił, że rolnictwo otrzymało w tym czasie 7,5 mld zł funduszy UE, co nie tylko polepszyło nastroje na wsi, ale też stan branży rolnej. Dodał, że 2004 r. był też najlepszym od czterech lat rokiem pod względem inwestycji zagranicznych, które wzrosły o 23 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. O 35 proc. wzrosła liczba odwiedzających Polskę turystów zagranicznych. Według niego, jest to wynik wzrostu zaufania zagranicznych inwestorów oraz otwarcia granic.

    Zaznaczył, że nie sprawdziły się obawy o wzrost inflacji. Inflacja liczona rok do roku wzrosła w sposób skokowy do 2,2 proc. w kwietniu ub. roku, a następnie do 4,4-4,6 proc. w kolejnych miesiącach 2004 r. W marcu 2005 r. inflacja spadała do 3,4 proc.

    Premier podkreślił, że wejście do UE zwiększyło dynamikę eksportu już w okresie przedakcesyjnym. W czasie od stycznia do kwietnia eksport wzrósł o 44,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Od maja do grudnia zanotowano wzrost o 35 proc. Zaś w okresie styczeń-luty 2005 r. eksport zwiększył się o blisko 33 proc.

    Belka wystawił też dobrą ocenę administracji publicznej, jednak podkreślił, że "trzeba będzie się sprężyć" w 2006 r. ze względu na napływ większych środków.

    Minister ds. europejskich Jarosław Pietras podsumował podczas konferencji, że wejście do UE nie było szokiem akcesyjnym dla polskiego społeczeństwa, ani dla rodzimych firm. Jego zdaniem, Polska bardzo dobrze poradziła sobie na jednolitym rynku UE.

    Opierając się na raporcie "Polska w Unii Europejskiej - doświadczenia pierwszego roku członkostwa", Pietras podkreślił, że nie sprawdziły się obawy niektórych polityków, iż Polska stanie się płatnikiem netto do UE. Z raportu wynika, że na koniec 2004 r. transfery z UE na rzecz Polski wyniosły w pierwszym roku członkostwa 2,8 mld euro, podczas gdy nasza składka wyniosła 1,3 mld euro. W 2005 r. można się spodziewać dwukrotnie wyższego napływu środków UE.

    Raport "Polska w Unii Europejskiej - doświadczenia pierwszego roku członkostwa" przygotowano na zlecenie Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. W jego opracowaniu brali udział eksperci Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE), Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) oraz Instytutu Koniunktur i Cen HandluZagranicznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Belka: Pierwszy rok członkostwa w UE sukcesem