Belka przedstawił expose, LPR próbowała zerwać obrady

opublikowano: 24-06-2004, 10:33

Premier Marek Belka w czwartkowym expose powtórzył, że przed jego rządem stoi pięć głównych zadań, których realizację gabinet Belki już rozpoczął. Wniosek opozycyjnej Ligi Polskich Rodzin (LPR) o odroczenie obrad został przez Sejm odrzucony.

Do głównych zadań rządu należą: walka z ubóstwem i bezrobociem dzięki ożywieniu gospodarczemu, wykorzystanie w pełni możliwości, jakie daje integracja z Unią Europejską, rozwiązanie problemów systemu ochrony zdrowia, lepsze zarządzanie majątkiem państwa i bardziej przejrzysta prywatyzacja, a także obecność wojskową Polski w Iraku.

„Ten program pozostał podstawą naszych działań” – powiedział Marek Belka podczas expose.

Jak powiedział Belka, rząd sprecyzował 66 zadań w zakresie realizacji pięciu głównych zadań tego gabinetu.

Premier przypomniał o tym, że ustawa o ochronie zdrowia trafiła już do Sejmu, a rząd opracował założenia do budżetu, w których ostrożnie oszacował przychody państwa.

Zaraz po expose Roman Giertych z LPR zgłosił wniosek o przerwę w obradach do godziny 24:00 w piątek, argumentując to tym, że expose Belki nie różniło się od poprzedniego wygłoszonego w maju.

Wniosek przepadł – głosowało za nim 93 posłów, przeciw było 294 posłów, a trzech się wstrzymało.

Obecnie trwa debata nad expose premiera Belki.

Marszałek Sejmu Józef Oleksy zapowiedział, że głosowanie nad wnioskiem o wotum zaufania odbędzie się w bloku głosowań po południu, nie wcześniej niż o godz. 14:00.

Po tym, jak w środę Socjaldemokracja Polska (SDPL) zapowiedziała, że 33 jej posłów będzie głosować za udzieleniem wotum gabinetowi Belki, wynik wydaje się przesądzony, ponieważ za opowie się Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD), Unia Pracy (UP), prawdopodobnie także Federacyjny Klub Parlamentarny (FKP) i Mniejszość Niemiecka oraz kilkunastu posłów niezrzeszonych, co według kalkulacji mediów da 231-232 głosy, gdy w 460-osobowej Izbie wystarczy zwykła większość.

Gdyby jednak rząd Belki nie uzyskał obecnie wotum zaufania, prezydent ogłosi wcześniejsze wybory, które odbyłyby się najprawdopodobniej 8 sierpnia.

qk/tom/bb

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu