Ben Bernanke ostudził oczekiwania

Łukasz Ogórek
opublikowano: 23-05-2013, 14:30

Wczoraj rynki wyczekiwały słów Bena Bernanke. Niestety, szef FEDu nie przekazał nic konkretnego. Mimo to już na samym początku wystąpienia kurs EURUSD poszybował do 1,2997.

Jednak w miarę upływu czasu i braku konkretów w wypowiedziach Bena Bernanke kurs powrócił w rejony 1,2860 – 1,2890. Przewodniczący Amerykańskiej Rezerwy Federalnej mówił, iż wcześniejsze i szybsze wychodzenie z programu ilościowego wiązało, by się z negatywnymi konsekwencjami i dużym ryzykiem. W związku z czym Rezerwa Federalna nadal będzie skupować aktywa, jednak scenariusz odejścia z programu QE nie będzie na pewno odrzucony, gdyż wprowadzanie na rynki zbyt taniego pieniądza może mieć zgubne skutki. Oczywiście kwestie samego zmniejszenia lub zakończenia programu będą zależeć od sytuacji gospodarczej zwłaszcza rynku pracy w USA. Po wystąpieniu szefa FED, wieczorem przedstawiono również protokół z posiedzenia FOMC, który potwierdził słowa Bena Bernanke o dalszym skupie aktywów. Nie mniej jednak EURUSD zakończył środę dużą świecą spadkową. Od rana jednak euro zyskuje wobec dolara, głownie za sprawą lepszych danych makro. Od rana publikowane były wstępne indeksy PMI dla przemysłu i usług dla strefy euro jak i poszczególnych krajów. Wartości indeksów wykazują tendencję wzrostową jednak żaden z nich nie zdołał osiągnąć poziomu 50 pkt. tak bardzo ważnego i dającego informację, że strefa euro powoli odbija się od dna. Niestety, nawet w Niemczech indeks PMI dla usług osiągnął poziom 49,8 pkt. w stosunku do prognozy na  poziomie 50pkt. w miesiącu maju.


EURUSD

Na wykresie dziennym EURUSD znajduje się w trendzie spadkowym. Najbliższy opór wyznacza tenkan sen na poziomie 1,2911. Najbliższe wsparcie wyznacza ostatni dołek na poziomie 1,2795.

USDPLN

Na wykresie dziennym USDPLN znajduje się w trendzie wzrostowym. Para w dniu dzisiejszym testuje opór wynikający z ostatniego szczytu na poziomie 3,2630. Kolejny opór wyznacza szczyt z początku kwietnia na poziomie 3,2838. Najbliższe wsparcie wynacza kijun sen na poziomie 3,2288. 

GBPUSD

Na wykresie dziennym GBPUSD znajduje się w trendzie spadkowym. Najbliższe wsparcie wyznacza poziom 1,50. Najbliższy opór wyznacza tenkan sen na poziomie 1,5198

USDJPY

Na wykresie dziennym USDJPY znajduje się w trendzie wzrostowym. W dniu dzisiejszym para testuje wsparcie wyznaczone przez tenkan sen na poziomie 102,27. Najbliższy opór wyznacza wczorajszy szczyt na poziomie 103,72.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ogórek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane