Benedykt XVI nakreślił program swego pontyfikatu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-04-2005, 11:41

Podczas pierwszej mszy św., odprawionej dzień po wyborze w Kaplicy Sykstyńskiej dla Kolegium Kardynalskiego, Benedykt XVI nakreślił program swego pontyfikatu. Wyraził pragnienie kontynuowania dzieła swego wielkiego poprzednika Jana Pawła II oraz realizacji postanowień Soboru Watykańskiego II.

Podczas pierwszej mszy św., odprawionej dzień po wyborze w Kaplicy Sykstyńskiej dla Kolegium Kardynalskiego, Benedykt XVI nakreślił program swego pontyfikatu. Wyraził pragnienie kontynuowania dzieła swego wielkiego poprzednika Jana Pawła II oraz realizacji postanowień Soboru Watykańskiego II.

    Zapowiedział, że w sierpniu pojedzie do Kolonii na Światowy Dzień Młodzieży.

    Benedykt XVI zrezygnował z wygłoszenia kazania podczas odprawionej w całości po łacinie mszy i wygłosił w tym języku długie przesłanie, zawierające jego najważniejsze plany i zamierzenia.

    Jak podkreślił swój wybór uważa za łaskę, którą wyjednał mu u Boga poprzednik Jan Paweł II.

    "Zdaje mi się, że czuję jego silną dłoń ściskającą moją rękę, zdaje mi się, że widzę jego pełne uśmiechu oczy i słyszę jego słowa skierowane w tej chwili zwłaszcza do mnie - Nie lękaj się" - powiedział nowy papież.

    Wyraził przekonanie, że jego wielki poprzednik pozostawił Kościół odważniejszy, cieszący się większą wolnością i odmłodzony, spokojnie patrzący w przeszłość i nie obawiający się przyszłości.

    Benedykt XVI podkreślił, że w chwili swej śmierci Jan Paweł II zjednoczył wokół siebie cały lud chrześcijański. Wyznał, że wybór na następcę zmarłego 2 kwietnia papieża był dla niego wielkim zaskoczeniem. "Proszę Chrystusa, który mnie wybrał, by wspierał moje ubogie siły, abym był odważnym i wiernym pasterzem jego trzody" - dodał nowy biskup Rzymu.

    Z całą mocą zapewnił o swym pragnieniu kontynuowania realizacji postanowień Soboru Watykańskiego II. Zobowiązał się, że dołoży wszystkich sił w dążeniu do pełnej jedności chrześcijan.

    Wyznawców innych religii oraz niewierzących zapewnił , że Kościół będzie dalej prowadził z nimi otwarty dialog na rzecz dobra człowieka i społeczeństwa. "Nie wystarczą zewnętrzne oznaki dobrych zamiarów, potrzebne są konkretne działania" - dodał.

    Benedykt XVI zapowiedział, że w sierpniu pojedzie do Kolonii na Światowy Dzień Młodzieży. Potwierdził, że zgodnie z zamiarami Jana Pawła II w październiku w Watykanie odbędzie się synod biskupów na temat Eucharystii.

    Na zakończenie papież modlił się o pokój dla całej rodziny ludzkiej.

    We mszy w Kaplicy Sykstyńskiej, po raz pierwszy transmitowanej przez telewizję, oprócz kardynałów wziął także udział osobisty sekretarz Jana Pawła II arcybiskup Stanisław Dziwisz.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane