Berdar: Cesky Telecom będzie za 10 lat najlepszym telekomem w UE

(Marek Druś)
18-02-2005, 09:00

Cesky Telecom poinformował, że jest najlepszym operatorem telekomunikacyjnym w Europie Centralnej. Spółka zapowiada, że w ciągu 10 lat osiągnie pozycję najlepszego telekomu w Unii Europejskiej.

Cesky Telecom poinformował, że jest najlepszym operatorem telekomunikacyjnym w Europie Centralnej. Spółka zapowiada, że w ciągu 10 lat osiągnie pozycję najlepszego telekomu w Unii Europejskiej.

Cesky Telecom zakończył ubiegły rok 5,6 mld CZK (728 mln zł) choć w 2003 roku wykazał 1,8 mld CZK straty. Tak wyraźna poprawa wyniku to zasługa rosnącej sprzedaży oraz konsolidacji wyników operatora komórkowego Eurotel.

- Właśnie osiągnęliśmy pierwszy z celów, którym było osiągnięcie pozycji najlepszej spółki telekomunikacyjnej w Europie Centralnej w ujęciu finansowym i operacyjnym. Powinniśmy w ciągu 10 lat osiągnąć analogiczną pozycję na rynku Unii Europejskiej – powiedział w wywiadzie dla AFP prezes Cesky Telecom Gabriel Berdar.

Zapowiedział, że aby osiągnąć ambitny cel spółka planuje akwizycje ma zagranicznych rynkach, dalszą poprawę efektywności oraz rozwój usług teleinformatycznych.

Cesky Telecom twierdzi, że pod względem sprzedaży na pracownika w segmencie telefonii stacjonarnej jest lepszy od rywali z Europy Centralnej. Berdar powiedział, że, marża EBITDA osiągnięta przez spółkę wyniosła 47 proc., co jest również lepszym wynikiem od notowanego przez regionalnych rywali.

Cesky Telecom rozpoczął 15 miesięcy temu program restrukturyzacji, którego celem jest obniżenie zatrudnienia o 50 proc. na koniec 2005 roku.

- W ciągu ostatnich 18 miesięcy obniżyliśmy zatrudnienie o 31 proc., naszym celem jest redukcja 7 tys. etatów do końca roku – powiedział Berdar.

Podkreślił, że proces prywatyzacji spółki nie spowolni realizacji programu restrukturyzacji.

Państwo sprzedaje 51,1 proc. Cesky Telecom w przetargu, do którego zgłosiło się pięć podmiotów. Są wśród nich Swisscom, Telefonica i Belgacom. Ostateczne oferty mają zostać złożone do 29 marca. Wartość pakietu kontrolnego Cesky Telecom szacuje się na ok. 2 mld EUR.

MD, AFP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Berdar: Cesky Telecom będzie za 10 lat najlepszym telekomem w UE