Berlin popiera dochód podstawowy w walce z bezrobociem

Katarzyna Łasica
opublikowano: 20-03-2018, 11:01
aktualizacja: 20-03-2018, 11:03

Burmistrz Berlina Michael Müller apeluje o zakończenie kontrowersyjnego systemu socjalnego Harz IV, twierdząc że każdy bezrobotny Berlińczyk powinien mieć prawdo do dochodu podstawowego, informuje Berliner Morgenpost.

Polityk Socjaldemokratycznej Partii powiedział w rozmowie z dziennikiem, że chciałby przeprowadzenia systemu socjalnego i zastąpienia Harz IV „solidarnościowym dochodem podstawowym”.

Zobacz więcej

Berlin

Bloomberg

System benefitów socjalnych Harz IV był największym komponentem reformy rynku pracy przeprowadzonej przez rząd federalny Gerharda Schrödera. Reforma zaostrzyła jednak warunki otrzymywania pomoc socjalną w tym zasiłki dla bezrobotnych. Odbiorcy świadczeń byli zobligowani do regularnego odwiedzenia urzędów i udowadniania, że aktywnie szukają pracy. Obecnie wysokość zasiłku dla bezrobotnych wynosi 416 EUR miesięcznie.

Choć dzięki reformie stopa bezrobocia w Niemczech spadła do historycznie niskiego poziomu, to zdaniem krytyków przyczyniła się do powiększenia przepaści pomiędzy bogatymi i biednymi.

Müller jest zdania, że dochód podstawowy w wysokości 1500 EUR miesięcznie pomniejszony o składkę emerytalną, stanowi lepsze rozwiązanie. Burmistrz podkreśla, że system Harz IV nie jest akceptowalny społecznie. Dodał również, że w tym przypadku nie chodzi mu o wprowadzenie uniwersalnego przychodu podstawowego, ponieważ od bezrobotnych beneficjentów wymagałby podjęcia oferowanej przez urząd pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Berlin popiera dochód podstawowy w walce z bezrobociem