Bernatek: Solorz nie przepłacił za Netię

opublikowano: 05-12-2017, 16:55

Przebitka w wezwaniu o 36 proc. w stosunku do giełdowego kursu z poniedziałku robi wrażenie. Ale o przepłaceniu przez Cyfrowy Polsat za akcje Netii nie może być mowy.

- Jeśli popatrzymy na wyceny mnożnikowe na rynku, to wydaje się, że kwota, jaką Cyfrowy Polsat wyłożył za Netię jest nieduża w porównaniu do wycen spółek takich jak Inea czy Orange Polska - mówi w Pulsie Dnia Grzegorz Bernatek, szef działu analiz firmy doradczej Audytel. - Są też bardzo duże synergie - zaznacza. Wartość transakcji szacowana jest na 639 mln zł.

Jest jednak druga strona medalu, bo stosunkowo korzystna cena, synergie i dobra finansowa sytuacja Netii nie oznacza sielanki. - W najbliższych kilku latach Netia będzie w dosyć trudnej sytuacji, bo czekają ją duże inwestycje - mówi Bernatek.

Jego zdaniem dobicie targu przez poprzedniego właściciela Netii, Zbigniewa Jakubasa z Zygmuntem i Tobiasem Solorzami można rozpatrywać w kategorii niespodzianki. - Wydawało się, że któryś z operatorów komórkowych połasi się na Netię, bo trzem z nich do wczoraj brakowało nogi stacjonarnej, przynajmniej tej detalicznej. Na rynku spekulacji było dużo, ale Polkomtel [należący do grupy Cyfrowego Polsatu - red.] był bardziej czarnym koniem. Raczej mówiło się o innych spółkach - mówi Bernatek.

Grzegorza Bernatka pytamy też o:

- ewentualne obiekcje UOKiK-u do transakcji

- to jak bardzo Cyfrowy Polsat odskakuje konkurencji skalą biznesu

- jakie inwestycje poczyni "Cyfrowa Netia" i jak wpłynie to na ceny usług dla klientów

- jak kontekście przejścia Netii w ramiona Solorzów patrzeć na przejęcie Inei przez fundusz Macquarie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Sołtys

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Bernatek: Solorz nie przepłacił za Netię