Beton nie ma chęci skruszeć

opublikowano: 21-06-2012, 00:00

EURO 2012

Przyglądanie się z bliska rozmaitym szczegółom organizacyjnym EURO 2012 prowadzi mnie do wniosku, że UEFA (Union of European Football Associations) to jednak machina doskonała. Warunkiem koniecznym takiej sprawności oczywiście jest odpowiedni budżet, a akurat przychody firmy z siedzibą w szwajcarskim Nyon są godziwe dzięki jej finansowej bezwzględności. W każdym razie z doświadczeń turnieju mogliby skorzystać polscy organizatorzy imprez masowych, gospodarczych, politycznych — oczywiście jeśli coś podejrzą, bo UEFA swego know-how nie udostępnia.

Tym bardziej szokuje, że perfekcyjny turniej nie uniknął wpadki w obszarze najważniejszym, tym co zwykle — czyli kompromitacji sędziowskiej. Ukraina w starciu z Anglią zapewne i tak by odpadła, jednak bramkową krzywdę współgospodarzy EURO 2012 widział cały świat.

Organizując przedsięwzięcie, w którym zaangażowane są tak ogromne pieniądze i z którego powodu całe narody triumfują lub cierpią — najpierw trzeba zagwarantować czystość gry.

Piłkarska ludzkość od lat domaga się wspomożenia sędziów technologią telewizyjną lub elektroniczną, aby w trudnych sytuacjach mogli swoje ulotne obserwacje konfrontować z zimnym obrazem i dopiero podejmować decyzje. Niestety, zabetonowani władcy futbolu wolą rozbudowywać zastępy niedoskonałych z natury ludzi (co potwierdził wspomniany wyżej skandal), niż pójść za cywilizacyjnym postępem. Przyczyna ich uporu jest oczywista — nie chcą uszczuplić swojej władzy i uspołecznić podejmowania decyzji.

Ta krytyka dosłownie dotyczy nie UEFA, lecz jej starszej siostrzycy FIFA (Fédération Internationale de Football Association) z Zurychu. Ale obie ponadnarodowe centrale z siedzibami w Szwajcarii bardzo ściśle współpracują i zawsze grają do jednej bramki, zwłaszcza w kwestii obrazy ich majestatu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu