Beton Stal: to nie koniec zmian

Robert Grzeszczuk
26-10-1999, 00:00

Beton Stal: to nie koniec zmian

Zaskakujące zmiany, do jakich doszło w zarządzie warszawskiego Beton Stalu, nie miały zbytniego wpływu na kurs spółki. Pod koniec ubiegłego tygodnia na nowego prezesa przedsiębiorstwa wybrany został Grzegorz Tuderek, były prezes Budimexu. Zastąpił on na tym stanowisku Jacka Leśniewskiego, pełniącego tę funkcję przez ostatnie 3 lata. Zmiana ta nie miała praktycznie wpływu na kurs giełdowy przedsiębiorstwa. Wczoraj wyniósł on 26,8 zł za walor, czyli tyle samo co w ostatni piątek. Sesja zakończyła się jednak znaczną nadwyżką sprzedaży. Jaki wpływ będzie miała zmiana na stanowisku prezesa, trudno na razie ocenić. Zdaniem analityków, spółka musi jednak szybciej się rozwijać niż obecnie.

W UBIEGŁYM roku skonsolidowane przychody Beton Stalu przekroczyły 167 mln zł. Jest to o ponad 60 proc. więcej niż wypracowane w 1997 roku. Z tego 99 mln zł osiągnęła spółka matka, nie znajduje to jednak potwierdzenia w wykazywanych przez firmę wynikach. Skonsolidowany wynik na działalności operacyjnej wyniósł w ubiegłym roku 7,3 mln zł. Rok wcześniej było to o 1,3 mln zł mniej. Zysk netto stanowił już jednak niespełna 59 proc. osiągniętego w 1997 roku. Na koniec 1998 roku wyniósł on 2,3 mln zł.

WYDAJE SIĘ, że w tym roku zanotowana poprzednio dynamika przychodów będzie trudna do powtórzenia. Po pierwszym półroczu przychody spółki matki, które stanowią prawie 60 proc. całej grupy, wyniosły 53,1 mln zł. To zaledwie 10 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zysk na działalności operacyjnej zamknął się kwotą 3,77 mln zł (2,5 mln zł w I półroczu 1998). Mimo to spółka wykazuje o połowę mniejszy zysk netto. Wyniósł on jedynie 373 tys. zł, podczas gdy rok wcześniej było to 708 tys. zł. Nie najlepiej prezentują się też wyniki 22 spółek, które wchodzą w skład grupy Beton Stalu. Po pierwszym półroczu jedynie nieliczne wypracowały zysk netto. Najwyższy, wysokości 39 tys. zł wykazał Trans War. Większość przedsiębiorstw przyniosła straty, w tym największe Polskie Biuro Podróży Orbis, w którym Beton Stal posiada prawie 31 proc. udziałów, w ciągu pierwszego półrocza odnotowało ponad 2,9 mln zł straty netto. Prawie 900 tys. zł zł straty notuje też WPRI Hydrocentrum (udział Beton Stalu przekracza w niej 73 proc.), a ponad 560 tys. zł Kopalnia Kruszywa.

ZDANIEM ANALITYKÓW, spółka nigdy nie cieszyła się zbytnim zaufaniem akcjonariuszy. Wyniki są w dużej mierze wypracowywane na operacjach finansowych. Z większych kontraktów budowlanych, jakie spółka zawarła w tym roku, wymienić można jedynie umowę z SM Transportowiec w Lublinie na wykonanie budynków mieszkalnych wraz z pełną infrastrukturą. Jego wartość wynosi 19 mln zł.

SPÓŁKA zawarła też umowę z Mennicą Invest, o wartości 10,5 mln zł, na budowę osiedla domków jednorodzinnych w Łomiankach. Poza umową z Generalną Dyrekcją Dróg Publicznych w Opolu, gdzie Beton Stal w konsorcjum z Himmel und Papesch Bauunternohmung GmbH ma zająć się odbudową mostu, pozostałe większe umowy również związane są z działalnością developerską spółki. W wyniku realizacji umowy z BP Real Nieruchomości, wchodzącą w skład Grupy Banku Przemysłowego, do połowy przyszłego roku na konto spółki wpłynie 7,3 mln zł. Zaś z kontraktu podpisanego ze Spółdzielnią Budowlano-Mieszkaniową Radarowa w Warszawie 10 mln zł.

POD KONIEC czerwca spółka zależna ENERGOBEST podpisała aneks do umowy zawartej w dniu 14 stycznia 1999 r. ze Spółdzielnią Mieszkaniową Meksykańska w Warszawie na realizację budynku mieszkalnego. Zgodnie z nim, szacunkowa wartość realizowanych robót wzrosła do kwoty 9,5 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Beton Stal: to nie koniec zmian