Bez badań i kadry nie ma rozwoju

  • Marta Bellon
opublikowano: 18-11-2015, 22:00

Prezesi innowacyjnych spółek mają świadomość, że ich pozycję umocnią z pomocą dobrych pracowników i dzięki inwestycjom w B+R

Szefowie firm z Europy Środkowo- -Wschodniej, także z Polski, uważają, że silne przywództwo i wykwalifikowani, utalentowani pracownicy pomagają w rozwoju firmom technologicznie innowacyjnym. Zagraża mu natomiast problem z dostępnością, jakością i utrzymaniem kadr. O opinie na ten temat spytała menedżerów firma doradcza Deloitte przy okazji rekrutacji do rankingu „Deloitte Technology Fast 50”.

Wielkie wyzwanie

68,4 proc. prezesów uważa, że największym współczesnym wyzwaniem dla ich biznesu jest innowacyjność.

— Firmy nieustannie poszukują możliwości udoskonalenia produktów i usług. Tymczasem skuteczne wdrożenie innowacji jest silnie związane z zespołem współpracowników, dlatego drugim ważnym wyzwaniem okazało się zarządzanie talentami, które w naszym badaniu uzyskało 52,6 proc. — mówi Adam Chróścielewski, partner Deloitte, odpowiedzialny za konkurs „Technology Fast 50” w Europie Środkowej.

Z badania firmy wynika też, że ponad połowa menedżerów (55,3 proc.) przewiduje organiczny rozwój swoich firm, choć nie w takim tempie jak dotychczas. 36,8 proc. ma w planach ekspansję zagraniczną. Połowa badanych deklaruje, że w ciągu dwunastu miesięcy chce utrzymać tempo wzrostu przychodów na poziomie 11-50 proc. A 36,9 proc. uważa, że przychody ich spółek wzrosną więcej niż o 51 proc. Tylko ok. 10 proc. ankietowanych mówi o wzroście poniżej 10 proc., a braku wzrostu spodziewa się 2,6 proc. respondentów. Twórcy konkursu przypominają, że niewielu firmom z rankingu 500 udaje się utrzymać takie tempo wzrostu, które pozwala znaleźć się w czołówce zestawienia rok po roku. Choć są nieliczne wyjątki, takie jak węgierska spółka Szallas. hu czy polski Netguru.

Potrzebne pieniądze

Firmy z Europy Środkowo-Wschodniej nastawione na zwiększanie innowacyjności zamierzają zwiększyć wydatki na badania i rozwój. 42,1 proc. deklaruje, że na taką działalność przeznaczy ponad 10 proc. swoich obrotów. Sześciu na dziesięciu chce zwiększyć tę część budżetu w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Tylko 5 proc. prezesów w ogóle nie zamierza inwestować w B+R. Magdalena Burnat-Mikosz, partner w Deloitte, ma nadzieję, że te deklaracje są sygnałem większej świadomości szefów firm i nie są związane z wyczekiwaniem na kolejne rozdanie unijnych dotacji. — Taka niestety była dotychczas korelacja.

Tymczasem w przypadku młodych firm, opartych na nowych technologiach, inwestycje w prace nad nowymi pomysłami są kluczowe dla budowy wartości spółki. Im bardziej przełomowe rozwiązania, tym większa szansa na szybkie zdobycie udziału w rynku — przekonuje Magdalena Burnat-Mikosz. Wśród zarządzających rośnie również świadomość potrzeby ochrony praw własności intelektualnej. Tylko 16 proc. firm z Europy Środkowo-Wschodniej deklaruje, że w ogóle z niej nie korzysta. Najczęściej wykorzystywanym sposobem ochrony własnościintelektualnej jest patent (26,3 proc.) i znak towarowy (15,8 proc.).

Dobrowolna ankieta online, która pozwoliła firmie Deloitte uzyskać powyższe informacje, była elementem zgłoszenia firm do konkursu „Deloitte Technology Fast 50 CE”. Mogą się do niego zakwalifikować spółki opracowujące lub wytwarzające autorskie technologie lub ponoszące istotne nakłady na prace badawczo-rozwojowe. Ankietowani stoją na czele przedsiębiorstw działających w: Bułgarii, Chorwacji, Czechach, na Węgrzech, Litwie, w Polsce, Rumunii, Serbii, Słowacji i Słowenii. Zarządzają firmami oferującymi oprogramowanie, sprzęt komputerowy, działającymi w branży komunikacji, czystych technologii i life science. © Ⓟ

60,5 proc. Taki odsetek prezesów zarządzających firmami z Europy Środkowo- -Wschodniej uważa, że wykwalifikowani pracownicy to najważniejszy czynnik decydujący o wzroście firmy…

44,7 proc. …taki odsetek za najistotniejsze dla rozwoju przedsiębiorstwa uważa silne przywództwo…

42,1 proc. ...a taki odsetek sądzi, że decydująca jest ekspansja na nowe rynki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Bez badań i kadry nie ma rozwoju