Bez drewna nie ma budowy

AGO
opublikowano: 28-11-2013, 00:00

Branża budowlana jest głównym odbiorcą drewna i wyrobów z tego surowca w Polsce.

Drewno to jeden z podstawowych składników konstrukcji budowlanych i materiał wykończeniowy. Jak tłumaczy dr Władysław Strykowski, dyrektor Instytutu Technologii Drewna, budownictwo korzysta przede wszystkim z tarcicy i półfabrykatów o różnym stopniu przetworzenia, a także z fornirów, sklejek, i różnych rodzajów płyt.

— Do drzewnych wyrobów gotowych stosowanych w tym sektorze należą przede wszystkim elementy konstrukcji budowlanych oraz elementy dachowe — wymienia Władysław Strykowski. Mimo rozwoju technologii budowlanych w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej wciąż wykorzystuje się wiele produktów z drewna.

— Elewacje wykonujemy z drewna olchowego lub modrzewiowego. Na kilku naszych osiedlach pojawiły się również drewniane żaluzje. Wysokiej jakości surowiec użyty do ich produkcji oraz odpowiednie zabezpieczenie sprawiają, że są one bardzo wytrzymałe. Od roku na tarasach wszystkich naszych osiedli montowana jest deska modrzewiowa, która cechuje się wysoką twardością oraz odpornością na wilgoć, grzyby i owady — mówi Zbigniew Juroszek, prezes firmy Atal.

Coraz rzadziej, w sektorze budowlanym — zarówno w Polsce jak i w całej Europie — stosuje się natomiast okna z drewna, które tracą popularność na rzecz tańszych produktów z PCV.

— Zasadniczy wpływ na cenę stolarki drewnianej ma koszt zakupu surowca oraz złożony proces produkcyjny i technologiczny. Nowoczesne okna drewniane wytwarza się z kantówki klejonej warstwowo na grubość i łączonej na długość. Profile obrabia się, klei, szlifuje, gruntuje i maluje, a następnie okuwa. Proces produkcyjny jest więc bardziej czasochłonny i pracochłonny niż w przypadku produkcji okien z PCV. To wszystko wpływa na finalną cenę produktu — tłumaczy Rafał Gierszewski, dyrektor ds. handlowych firmy Drutex.

18 mln m sześc. Tyle drewna zużywa się rocznie w Polsce na cele budowlane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AGO

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Bez drewna nie ma budowy