Bez inflacji nie będzie aprecjacji

Bartosz Sawicki DM TMS Brokers
opublikowano: 12-11-2013, 00:00

Komentarz walutowy

Sentyment do euro był w ostatnich tygodniach najbardziej pozytywny od połowy 2011 r., czyli od czasu, gdy Europejski Bank Centralny jeszcze z Jean- -Claudem Trichetem na czele pochopnie podwyższył stopy procentowe. Tymczasem Rada Prezesów w ubiegłym tygodniu nie tylko nieoczekiwanie zredukowała koszt pieniądza do historycznego minimum, ale też pozostawiła sobie uchylone drzwi do obniżenia stopy depozytowej do wartości ujemnych. W tym świetle można śmiało zakładać, że na jednorazowej przecenie euro się nie skończy i czeka nas okres słabości wspólnej waluty — spodziewamy się w najbliższych kilku tygodniach spadków kursu euro do dolara do 1,31 i ich pogłębienia w przyszłym roku.

Do wprowadzenia ujemnej stopy depozytowej decydentów skłonić mogłaby realna groźba wystąpienia deflacji, co oczywiście nie jest scenariuszembazowym ani rynku, ani międzynarodowych instytucji z MFW i Komisją Europejską na czele. Jednak dopóki ożywienie nie obejmie rynku pracy (bezrobocie w Eurolandzie przekracza 12 proc. i jest najwyższe w historii), nie można liczyć na odbicie silnie powiązanej z cyklem koniunkturalnym inflacji bazowej, której dynamika (0,8 proc.) jest rekordowo niska.

Zastosowanie reguły Taylora, która pozwala określić optymalny kształt polityki pieniężnej właśnie na podstawie dynamiki cen i kondycji rynku pracy, sugeruje, że pożądane jest dalsze łagodzenie. Powodem do niepokoju jest też aprecjacja euro. Zgodnie z naszymi obliczeniami, siły tzw. efektu pass-through, czyli wpływu umocnienia waluty na procesy cenowe, brutalnie przerwany rajd euro dopiero stanie się czynnikiem dezinflacyjnym o bardzo rozłożonym w czasie oddziaływaniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Sawicki DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu