Bez mediatora Gdynia stanie

KAP
09-04-2009, 00:00

Wstrzymując produkcję, strzelacie sobie w kolano — tłumaczy stoczniowy zarządca pracownikom gdyńskiej firmy.

Wstrzymując produkcję, strzelacie sobie w kolano — tłumaczy stoczniowy zarządca pracownikom gdyńskiej firmy.

Do piątku pracownicy Stoczni Gdynia czekają na wyznaczenie terminu rokowań i po świętach wielkanocnych szykują się do rozmów o dalszym zwalnianiu i ich zawodowej aktywizacji. Już wszczęli spór zbiorowy.

— W przeciwnym razie podejmiemy przewidziane prawem kroki. Nawet za-trzymamy stocznie — mówi Marek Lewandowski, rzecznik Solidarności Stoczni Gdynia.

— Wstrzymanie produkcji niekorzystnie odbije się na samych pracownikach. Niedawno zdaliśmy jeden statek armatorowi. Wykonaliśmy pracę w terminie i uzyskaliśmy dodatkowo 7 mln USD, dzięki czemu mogliśmy wypłacić premie. Jeśli praca w stoczni będzie wstrzymana, nie zbudujemy na czas kolejnych statków, a pracownicy nie otrzymają kolejnej premii —podkreśla Roman Nojszewski, prezes Bud-Bank Leasing, która jest stoczniowym zarządcą kompensacyjnym.

Stoczniowcy protestują, bo uważają, że program zwolnień monitorowanych i poszukiwania nowej pracy dla załogi właściwie w stoczni nie działa, a dotyczy 5 tys. osób. Bud-Bank Leasing podkreśla jednak, że nie on powinien być adresatem tych zastrzeżeń, lecz Agencja Rozwoju Przemysłu, która odpowiada za program. Ta jednak twierdzi, że program działa jak trzeba. Do 3 kwietnia zostało podpisanych 405 umów ze zgłaszającymi się do programu stoczniowcami i odbyło się 125 rozmów konsultacyjnych, natomiast pierwsze szkolenia dla 100 zarejestrowanych w programie stoczniowców ruszają 14 kwietnia.

Związkowcy żądają też wstrzymania zwolnień pracowniczych, bo uważają, że po zamieszaniu wokół firmy Work Service, która miała pomagać załodze w zawodowej aktywizacji, trzeba uporządkować system redukcji etatów. Bud-Bank Leasing podkreśla jednak, że to sami pracownicy uzgodnili z zarządem plan odejść z pracy. Ponadto związki stawiają żądania, które już zostały spełnione. Chodzi o wypłatę zaległych nagród jubileuszowych, ekwiwalentów za urlop i odpraw emerytalnych

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Bez mediatora Gdynia stanie