Bez pieniędzy ani rusz

opublikowano: 23-05-2014, 00:00

Trzeba na bieżąco śledzić źródła finansowania, żeby w razie potrzeby wybrać najbardziej odpowiednie. Pomoże audytor.

Można próbować finansować działalność z własnych pieniędzy, ale w przypadku każdej niemal firmy, która chce się dynamicznie rozwijać, przychodzi taki moment, że potrzeba wesprzeć się kapitałem z zewnątrz — przekonywali eksperci podczas konferencji „Katalizator rozwoju — finansowanie zewnętrzne innowacyjnych polskich przedsiębiorstw”, zorganizowanej przez „Puls Biznesu”.

— Bez wsparcia z zewnątrz nie da się rozwijać biznesu. Finansowanie działalności tylko z własnych pieniędzy to absurd — stwierdził Józef Wiśniewski, prezes firmy Wipasz. Na szczęście finansowanie z zewnątrz w Polsce w ostatnim czasie jest dostępniejsze, a jego źródeł — coraz więcej.

— W rankingu światowym Doing Business Polska znalazła się na trzecim miejscu pod względem dostępności kredytowej. To oznacza, że możliwości finansowania w naszym kraju w porównaniu z innymi są nieograniczone — zwracał uwagę Rafał Antczak, członek zarządu Deloitte.

— To prawda, że dostępność kredytów się poprawiła — zgodził się z nim Paweł Dziekoński, dyrektor Departamentu Produktów Kredytowych w Deutsche Banku. Jego zdaniem, do banków wracają już także te sektory, które w ciągu ostatnich trzech lat były z niego wyłączone.

Banki zaczynają więc finansować m.in. branżę budowlaną. Jednak przedsiębiorcy oprócz kredytów mają do wyboru jeszcze choćby giełdę i fundusze inwestycyjne. Józef Wiśniewski zwracał uwagę, że aby wybrać odpowiednie źródło finansowania biznesu, warto na bieżąco śledzić to, co dzieje się w bankach, na giełdzie i w funduszach.

— Nie można tego robić okazjonalnie. Trzeba być stale w temacie — podkreślał Józef Wiśniewski.

Natomiast Adam Chróścielewski, dyrektor, i Kamil Czerwiński, starszy menedżer w dziale audytu Deloitte, tłumaczyli, w jaki sposób przy pozyskaniu finansowania zewnętrznego pomóc może audytor. — Jest to osoba, która sprawozdanie finansowe firmy widzi jako pierwsza. A takie sprawozdanie to podstawowy dokument, który będzie podlegał ocenie przy staraniu się o finansowanie — mówił Kamil Czerwiński.

Podał przykłady błędów, które zdarzają się w sprawozdaniach, pokazał wpływ różnych form finansowania na ocenę sytuacji finansowej przedsiębiorstwa oraz wskazał rozwiązania wpływające na zwiększenie możliwości pozyskania pieniędzy z zewnątrz, które może podpowiedzieć audytor.

— Teraz audytorzy są traktowani przez przedsiębiorców jak zło konieczne. W pędzącym autobusie, do którego można porównać dynamicznie rozwijającą się firmę, znajdują się z tyłu i obserwują, co mija. A mogliby siedzieć obok kierowcy i wskazywać drogę — mówił Kamil Czerwiński.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu