Bez podwyżek cen paliw do końca wakacji

ISBNews
14-08-2014, 16:27

Biorąc pod uwagę niewielką zmienność cen hurtowych w ostatnich dniach, do końca wakacji sytuacja na stacjach paliw nie powinna ulec zmianie, a poziom cen najprawdopodobniej pozostanie stabilny, wynika z tygodniowego komentarza analityków Biura Maklerskiego Reflex.

Praktycznie od początku lipca na krajowych stacjach paliw w skali tygodnia obserwujemy symboliczne obniżki. Podobnie sytuacja wyglądała w mijającym tygodniu. Benzyna Pb95 i olej napędowy potaniały średnio 1 gr./l do poziomów odpowiednio 5,40 PLN/l oraz 5,27 PLN/l. Poza tym wyhamowały podwyżki cen autogazu i w ubiegłym tygodniu paliwo to podrożało średnio już tylko 2 gr./l do 2,66 PLN/l.

Tegoroczne wakacje są kolejne (po roku 2010) kiedy obserwujemy spadek cen. W sumie od końca czerwca tego roku benzyna Pb95 i olej napędowy potaniały średnio około 10 gr/l. Natomiast w tym samym okresie 22 gr./l podrożał autogaz. Obecnie w kraju za litr benzyny Pb95 płacimy średnio 17 gr./l mniej niż przed rokiem. Z kolei ponad 27 gr./l w skali roku tańszy jest diesel. Niestety ceny autogazu są 37 gr./l wyższe niż przed rokiem ale nadal 51% niższe od cen benzyny Pb95.

Do końca wakacji sytuacja na stacjach paliw nie powinna ulec zmianie, a poziom cen najprawdopodobniej pozostanie stabilny, biorąc pod uwagę niewielką zmienność cen hurtowych w ostatnich dniach.

Notowania sierpniowej serii kontraktów na ropę Brent w Londynie spadły chwilowo w rejon 102,37 USD/bbl po czym rynek stosunkowo szybko powrócił do poziomu blisko 104 USD/bbl.

Mimo utrzymującego się ryzyka geopolitycznego eksport ropy wydaje się być niezagrożony. Irak wysyła obecnie rekordowe wolumeny ropy naftowej przez południowy terminal naftowy Basra. Co więcej problemów z eksportem ropy nie mają na północy kraju Kurdowie choć ilości nie są duże – około 0,12 – 0,15 mln bbl/d.

OPEC drugi miesiąc z rzędu dokonał niewielkiej rewizji w dół prognoz popytu na ropę w tym roku. Według najnowszych szacunków konsumpcja wzrośnie 1,1 mln bbl/d. W przyszłym roku tempo wzrostu popytu zwiększy się z kolei do 1,2 mln bbl.

Natomiast zgodnie z najnowszymi prognozami Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej spodziewa się wzrostu światowej konsumpcji ropy w tym roku o 1,1 mln bbl/d do 91,5 mln bbl/d. W przyszłym roku natomiast tempo wzrostu popytu przyspieszy do 1,4 mln bbl/d. Z kolei produkcja ropy w krajach poza OPEC zwiększy się w tym roku 1,8 mln bbl/d, w przyszłym natomiast 1,1 mln bbl/d. Praktycznie całość wzrostu produkcji ropy w krajach poza OPEC przypadnie na Amerykę Północną. W USA obecny poziom produkcji ropy 8,5 mln bbl/d jest najwyższy od kwietnia 1987 roku. W przyszłym roku średni poziom amerykańskiej produkcji zwiększy się do 9,3 mln bbl/d. EIA szacuje obecnie światową nadwyżkę produkcji ropy naftowej na 2,1 mln bbl/d zaznaczając, że jest to poziom jednak relatywnie niewysoki. Praktycznie całość wolnych światowych mocy wydobywczych przypada obecnie na Arabię Saudyjską.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Bez podwyżek cen paliw do końca wakacji