Bez poślizgów na rynku

opublikowano: 03-04-2018, 22:00

W Polsce sprzedaje się co roku około 10 mln sztuk opon. Choć wolumen utrzymuje się na podobnym poziomie już od kilku lat, nie oznacza to, że na rynku nie ma żadnych zmian.

W Polsce sprzedaje się co roku około 10 mln sztuk opon. Choć wolumen utrzymuje się na podobnym poziomie już od kilku lat, nie oznacza to, że na rynku nie ma żadnych zmian. Z danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) wynika, że w minionym roku można było zauważyć wyraźny wzrost popytu ma ogumienie do aut osobowych, lekkich dostawczych oraz SUV-ów, a zwłaszcza do motocykli. Popyt na te typy opon samochodowych wzrósł w minionym roku odpowiednio o — 7 proc., 4 proc. i 9 proc., zaś na opony do jednośladów — aż o 25 proc.

Zobacz więcej

Dariusz Topolewski

Fot. Wojciech Szabelski

Spada natomiast zainteresowanie ogumieniem do cięższych pojazdów. Opon do ciężarówek sprzedano w 2017 r. o 1 proc. mniej niż rok wcześniej, przemysłowych (np. do maszyn budowlanych) — o 4 proc., a opon rolniczych aż o 26 proc. Był to już kolejny rok, w którym popyt na ten ostatni rodzaj ogumienia się kurczy (w 2016 r. spadł o 18 proc.).

Polacy coraz chętniej montują w swoich samochodach opony całoroczne. Ich sprzedaż w 2017 r. wzrosła aż o 29 proc., podczas gdy opon zimowych kupiono w zeszłym roku o 11 proc. więcej niż rok wcześniej, natomiast letnich — tylko o 1 proc. więcej. Dynamika polskiego rynku jest znacznie mniejsza niż europejskiego. W Europie sprzedaż ogumienia do motocykli wzrosła w 2017 r. o 2 proc., do lekkich samochodów (osobowych, dostawczych i SUV-ów) — zaledwie o 1 proc., do ciężarowych nie zmieniła się. Spadek w segmencie opon rolniczych też okazał się łagodniejszy niż w Polsce — wyniósł około 10 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Bez poślizgów na rynku