Bez smartfonów słabną wyniki Huawei

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 27-10-2022, 12:24
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Szacunki agencji Bloomberg wskazują, że drastycznie spadły zyski koncernu Huawei. Chiński gigant technologiczny nie jest na razie w stanie zrekompensować „załamania” biznesu smartfonowego.

fot. Bloomberg

Huawei do chwili objęcia go przez Stany Zjednoczone zakazem sprzedaży i transferu technologii był największym na świecie producentem telefonów komórkowych. Jednak po nałożeniu przez USA sankcji jeszcze za prezydentury Donalda Trumpa biznes smartfonów został niemal całkowicie zdławiony.

W efekcie, jak wyliczył Bloomberg po dziewięciu miesiącach 2022 r. zysk netto Huawei był o około 40 proc. niższy niż po trzech kwartałach 2021 r. i wyniósł 27,2 mld juanów (3,8 mld USD) przy sięgającej 6,1 proc. marży zysku. Tymczasem przed rokiem wynik netto wyniósł 46,5 mld juanów przy dwucyfrowej marży.

W minionym kwartale firma odnotowała 6-proc. wzrost przychodów do poziomu 144,2 mld juanów.

Chiński potentat podkreśla, że bieżący rok jest dla niego przełomowym wraz z odchodzeniem od segmentu elektroniki użytkowej, którego głównym motorem były smartfony, na rzecz szeroko rozumianych urządzeń łączności telekomunikacyjnej jak choćby sprzęt komunikacji bezprzewodowej czy stacje bazowe. Pochłania to duże kwoty na rozwój i badania.

Firma zainteresowana jest też rozwojem w obszarze motoryzacji w kontekście autopilotów i centrów rozrywki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane