Bez zmian na rynku złotego

Polska Agencja Prasowa SA
21-06-2005, 18:22

Wtorek na rynku złotego był podobny do poniedziałku. Nie wniósł wiele nowego do obrazu rynku. Kursy EUR/PLN i USD/PLN wahały się nieznacznie. Ciekawe informacje napłynęły za to ze sfery polityczno-gospodarczej.Rano za euro płacono ok. 4,0550 zł, a za dolara 3,34 zł. O godz. 15.30 euro był równy temu z początku dnia, a dolar kosztował 3,3470 zł.

Wtorek na rynku złotego był podobny do poniedziałku. Nie wniósł wiele nowego do obrazu rynku. Kursy EUR/PLN i USD/PLN wahały się nieznacznie. Ciekawe informacje napłynęły za to ze sfery polityczno-gospodarczej.Rano za euro płacono ok. 4,0550 zł, a za dolara 3,34 zł. O godz. 15.30 euro był równy temu z początku dnia, a dolar kosztował 3,3470 zł. Dzienne szczyty zanotowano po południu, kiedy kurs euro na moment wzrósł do 4,0670 zł, a dolara do 3,3610 zł.

W opinii przedstawicieli rządu w najbliższych miesiącach dojdzie do poprawy sytuacji na rynku pracy, minister gospodarki uważa, że stopa bezrobocia w czerwcu spadnie do 18 proc. (z 18,8 proc. w kwietniu), na koniec roku natomiast może wynieść poniżej 17 proc.

Większe znaczenie miał jednak komentarz Andrzeja Sławińskiego z RPP, który uważa, że władze monetarne powinny dokonać zmian w swej polityce, aby zwiększyć wzrost gospodarczy do potencjalnego, nie zagrażającego przyspieszeniem inflacji poziomu. Sławiński sądzi także, że spadek tempa Produktu Krajowego Brutto (PKB) jest  przejściowy i w średnim okresie wróci on do poziomu 4-5 proc. W ostatnią środę czerwca powinniśmy więc poznać decyzję o obniżce stóp procentowych.

Krótkoterminowa prognozaRynek już od kilku dni porusza się bok. Perspektywa obniżek stóp pomaga obligacjom, co powinno umacniać złotego. Inwestorów straszyć może jednak wakacyjna i wyborcza przerwa w dalszych ruchach ze strony RPP, co  powinno osłabić polska walutę. W środę, według prognoz WGI Domu Maklerskiego euro będzie poruszać się w przedziale 4,04-4,07, a dolar pomiędzy 3,33 i 3,36 zł.

RYNEK MIĘDZYNARODOWYRano kurs EUR/USD wybił się dołem z trwającej kilkanaście godzin stabilizacji w okolicach 1,2150. Zbiegło się to w czasie z niespodziewaną obniżką stóp o 0,5 proc. do 1,5 proc. przez Szwedzki Bank Centralny. Rynek zakładał, że obniżka wyniesie 0,25 proc. Zwiększa to nacisk na ECB, żeby także wykonać podobny ruch i obniżyć stopy procentowe w strefie euro.Na fali tych przekonań eurodolar dotarł po południu do dziennego minimum na 1,2071, potem doszło do odbicia.Lepsze wrażenie od oczekiwanego pozostawił po sobie indeks ZEW, który w perspektywie 6-miesięcznej najlepiej opisuje koniunkturę w Niemczech. W czerwcu wyniósł on +19,5 pkt po +13,9 pkt w maju (prognoza 17,5 pkt). Po publikacji indeksu mieliśmy jednak do czynienia z niewielkim spadkiem EUR/USD.O godz. 15.30 euro kosztowało 1,2110 dolara

Krótkoterminowa prognozaTrend your friend, a to powinno prognozować spadek w okolice 1,20. Warto także mieć na uwadze sytuację na rynku ropy naftowej.

Marek Węgrzanowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Bez zmian na rynku złotego