Bezcenny portret Karela Gotta

opublikowano: 10-07-2019, 22:00

Wizerunek najsłynniejszego czeskiego piosenkarza na banknocie? Dlaczego nie? Tak nasi południowi sąsiedzi uczczą 80. urodziny swojego idola. Będzie to pamiątkowy pieniądz o nominale… 0 EUR

Pamiątkowe banknoty o nominale 0 EUR to od jakiegoś czasu kolekcjonerski hit. W zeszłym roku furorę zrobił taki pieniądz z podobizną Karola Marksa wydany z okazji jego 200. rocznicy urodzin w niemieckim mieście Trewir. Koncepcja takiej pamiątki, która ma promować turystykę i unikatowe zabytki kultury europejskiej, narodziła się jednak kilka lat wcześniej we Francji, a jej inicjatorem był Richard Faille, francuski przedsiębiorca, który przekonał do tego pomysłu Europejski Bank Centralny.

Takie banknoty pochodzą zazwyczaj z krajów należących do strefy euro, a oprócz Niemiec i Francji wyemitowały je m.in. Hiszpania, Portugalia, Finlandia czy Benelux. Decydują się na nie także państwa nienależące do Unii Europejskiej ani nawet nieleżące na naszym kontynencie. Kilka banknotów, najczęściej upamiętniających historyczne miasta, wyemitowała Szwajcaria, na monakijskim banknocie jest wizerunek Grace Kelly, amerykańskiej aktorki, a później księżnej Monako, na jednym z chińskich — portret prezydenta Sun Jat-sena, twórcy Kuomintangu i teoretyka chińskiego socjalizmu, zaś na amerykańskim — panorama Nowego Jorku. Wkrótce taką pamiątkę o nominale 0 EUR będzie można kupić również w Czechach, także kraju spoza eurozony.

Nasi południowi sąsiedzi chcą w ten sposób uczcić 80. urodziny Karela Gotta, swojego najsłynniejszego piosenkarza, i to właśnie on znajdzie się na pamiątkowym banknocie. Będzie to wyjątkowy pieniądz także dlatego, że dotychczas bardzo rzadko drukowano na nich podobizny żyjących osób. Zeroeurówki z Karelem Gottem, które zostały wydane w limitowanej serii 5 tys. sztuk w ramach projektu Euro Souvenir Česko, będzie można kupić od 14 lipca, czyli dokładnie od dnia urodzin artysty.

Firma Supraphon, jedna z najważniejszych czeskich wytwórni płytowych, poinformowała, że cena banknotu wyniesie 50 CZK (około 8,4 zł), przy czym jedna osoba może kupić najwyżej dwa. Czeskie zeroeurówki zą wykonane na identycznym papierze, na jakim drukuje się prawdziwe banknoty euro i mają takie same zabezpieczenia: hologram czy mikrodruki. Każdy egzemplarz ma oczywiście inny numer seryjny. Jeszcze przed oficjalnym startem ich sprzedaży banknoty z wizerunkiem Karela Gotta wzbudziły wielkie zainteresowanie kolekcjonerów nie tylko w Czechach, ale także za granicą, głównie w Niemczech, Austrii i na Słowacji. Karel Gott to za naszą południową granicą postać kultowa.

Nagrał około setki autorskich albumów (z czego ponad 50 uzyskało status platynowych, złotych lub srebrnych) i sprzedał kilkadziesiąt milionów płyt (według niektórych szacunków nawet 100 mln). W dotychczasowej karierze — jest wciąż czynnym piosenkarzem — otrzymał ponad 40 nagród Złotego i Czeskiego Słowika. W 2006 r. w dawnej willi artysty w Jevanach pod Pragą otwarto poświęcone mu muzeum nazwane Gottland. Po kilku latach jednak… zbankrutowało.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy