Czytasz dzięki

Bezos oskarżony o „celową ślepotę” przez twórców muzyki

opublikowano: 10-08-2020, 14:25

Twórcy muzyki stowarzyszeni w organizacji ARA oskarżyli Jeffa Bezosa, że świadomie nie chce dostrzec naruszenia praw autorskich przez należący do Amazon.com serwis streamingowy Twitch, pisze The Telegraph.

Według ARA szef Amazon.com ma świadomie ignorować wskazanie od czerwca ok. 2,5 tys. naruszeń praw autorskich przez Twitch. Spółka Bezosa jest oskarżana, że zbyt wolno reaguje na żądania twórców usuwania nielegalnie wykorzystywanych utworów, a także unika odpowiedzialności przez kierowanie roszczeń do użytkowników Twitch. 

Amazon przejął Twitch w 2014 roku. Mający ponad 15 mln użytkowników serwis służy głównie graczom  online, którzy streamują przebieg rozgrywki dla obserwujących ich osób. Często w tle gra muzyka, która jest odtwarzana bez zgody właścicieli utworów.

W ubiegłym miesiącu Jeff Bezos uczestniczył w przesłuchaniu szefów internetowych gigantów w Kongresie USA. Został wówczas zapytany jak odnosi się do kwestii rozważenia, czy Twitch nie powinien z góry płacić za utwory, a nie prowadzić żmudne dochodzenie ustalające czy doszło do naruszenia prawa i kto ma ponieść konsekwencje. Szef Amazon.com odpowiedział jedynie, że nie wie czy Twitch w ogóle płaci za wykorzystanie utworów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, The Telegraph

Polecane