Bezpieczeństwo energetyczne oczkiem w głowie ABW

PN
opublikowano: 2012-04-17 00:00

W 2011 r. energetyka była w centrum zainteresowania obcych służb specjalnych, głównie rosyjskich — podaje agencja.

„W przypadku Polski bezpieczeństwo energetyczne jest kwestią szczególnie wrażliwą, ze względu na niewielką dywersyfikację dostaw surowców energetycznych” — czytamy w ujawnionym wczoraj sprawozdaniu z działań ABW za 2011 r.

Z dokumentu wynika, że ochrona sektora energetycznego stała się jednym z priorytetów działań agencji.

— Sektor ten był w ubiegłym roku głównym kierunkiem zainteresowania obcych służb specjalnych, szczególnie rosyjskich — stwierdził gen. Krzysztof Bondaryk, szef ABW.

Wśród najważniejszych zagadnień z obszaru ochrony bezpieczeństwa energetycznego agencja wymienia m.in. monitorowanie prac związanych z budową terminalu LNG w Świnoujściu, analizę potencjalnych zagrożeń związanych z prywatyzacjami i kwestię dostaw do Polski surowców energetycznych.

— Oprócz tego ABW uzyskała w zeszłym roku nowy zakres obowiązków: jeśli w Polsce powstanie siłownia jądrowa, to agencja będzie ją ochraniać — stwierdził gen. Bondaryk.

W tym celu szef ABW w 2011 r. zawarł porozumienie w sprawie współpracy w zakresie realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej ze spółkami z grupy PGE.