Bezpieczeństwo w energetyce

  • Konrad Świrski
opublikowano: 09-05-2012, 00:00

Czy wiesz, że…

Bezpieczeństwo przemysłowych systemów in- formatycznych (cybersecurity) ma najwyższy priorytet dla wszystkich wiodących dostawców IT, a energetyka jest pośród odbiorców przemysłowych sektorem najbardziej wrażliwym na możliwość ataków informatycznych i awarii spowodowanych złośliwym oprogramowaniem. Tendencje w rozwiązaniach dla sektora energetycznego zmierzają do izolowania systemów zewnętrznych i internetu od najbardziej krytycznych systemów sterowania elektrowniami i sieciami dystrybucyjnymi, a także rygorystycznych procedur kontroli przepływu informacji. Najlepszym przykładem są amerykańskie normy cyberbezpieczeństwa dla energetyki jądrowej i konwencjonalnej.

Z drugiej strony widać tendencję oferowania systemów w chmurze — jako „cloud” prywatny w centrach usług wspólnych dużych koncernów energetycznych lub „cloud” oferowany przez producentów systemów IT dla mniejszych firm. To bardzo pozytywny trend, gdyż powoli lokalizacja oprogramowania migruje w kierunku dobrze zabezpieczonych data centers i systemów zarządzanych przez wykwalifikowany 24-godzinny serwis, a zmniejsza się rola najbardziej wrażliwych lokalnych małych systemów. Trend, który jest dobrze widoczny w bankowości, właściwie w każdych usługach dla rynku detalicznego, oraz oprogramowania zarządczego dla firm powoli przenosi się do przemysłu. Maleje rola oprogramowania na końcowych komputerach użytkownika na korzyść centralnych systemów oferowanych w chmurze, bez konieczności instalacji jakiegokolwiek oprogramowania, problemów aktualizacyjnych czy serwisowych. Systemy dla energetyki stają się więc jeszcze bardziej bezpieczne i niezawodne.

Prof. nzw. dr hab. inż. Konrad Świrski,

Politechnika Warszawska, prezes Transition Technologies SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Świrski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu