Bezpieczna lokata kapitału

Rozmawiała Marta Sieliwierstow
opublikowano: 31-07-2012, 00:00

ROZMOWA Z MARCINEM DUMANIĄ, PREZESEM SUN&SNOW

„Puls Biznesu”: Jakie są zalety wakacyjnych apartamentów?

Marcin Dumania: Jeszcze niedawno jedynym pomysłem na udane wakacje letnie był wyjazd nad morze, a na ferie zimowe — w góry. Od kilku lat coraz więcej turystów chce odkrywać morze i góry poza tradycyjnymi sezonami. Chętniej wyjeżdżamy też na krócej — na tydzień, a nawet na kilka dni, czemu sprzyjają długie weekendy. Więcej osób spędza też poza domem Sylwestra, Święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc. Bez względu na region kraju najpopularniejsze są apartamenty 2— lub 3-pokojowe. To rozwiązanie najkorzystniejsze finansowo, bo koszty rozkładają się na większą liczbę osób, standard wyposażenia jest porównywalny z hotelowym, a często nawet lepszy.

Jak wypada polski rynek apartamentów wakacyjnych na tle innych krajów europejskich?

Jest jeszcze w powijakach. W Niemczech, Francji i krajach Beneluksu popularne są duże ośrodki apartamentowo-wypoczynkowe (tzw. vacation parks), gdzie inwestorzy indywidualni kupują domy wakacyjne i wypoczywa tam wielu turystów. Często na terenie kompleksów są baseny, parki zabaw i stoki narciarskie. W Polsce dotąd deweloperzy budowali głównie pojedyncze budynki, nie myśląc o funkcjach rekreacyjnych. To się zmienia, nowe projekty mają mnóstwo atrakcji, co zapewnia wyższe obłożenie i wyższy dochód dla inwestorów kupujących apartamenty w takiej nieruchomości.

Polacy przekonali się już do tej formy inwestowania pieniędzy, jaką jest kupowanie apartamentów wakacyjnych?

Dopiero poznają specyfikę takiego inwestowania, ale szybko się uczą. Dla myślących o materialnych aktywach, które nie stracą wartości z dnia na dzień i przynoszą stały dochód, zakup apartamentu na wynajem jest atrakcyjny. Korzyści jest kilka. Po pierwsze, dochód przewyższa oprocentowanie lokat. Niekiedy operatorzy są w stanie zagwarantować dochód z wynajmu na poziomie 6-9 proc rocznie. Po drugie, inwestor ma wartościowe, namacalne aktywo, którego nikt mu nie odbierze. Po trzecie, może sam korzystać z wypoczynku w swoim apartamencie i nie musi za to płacić.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiała Marta Sieliwierstow

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu