Bezpieczniej na przejściach dla pieszych

opublikowano: 03-08-2017, 22:00

Technologie poprawiają bezpieczeństwo na drogach.

Spółka Energa Oświetlenie przygotowała nową usługę „Smart przejście”. Rozwiązanie, w ramach pilotażu, wdrożono na jednym z najbardziej niebezpiecznych przejść w Gdańsku przy Trakcie Św. Wojciecha na czteropasmowej drodze. System składa się z zespołu dwóch lamp wyposażonych w urządzenia analizujące obraz wideo, które są zamontowane na przeciwległych krańcach przejścia. Obraz z urządzeń, pobierany w odstępie 0,2 sekundy, dostarczany jest do systemu analizującego. Algorytm porównuje kolejno pobrane obrazy i w razie wystąpienia różnicy określa wielkość obiektu, który ją spowodował. Na tej podstawie system identyfikuje przechodnia, odróżniając go od innych obiektów (np. zwierzęcia czy samochodu). Gdy z przejścia chce skorzystać przechodzień, system automatycznie zwiększa natężenie oświetlenia, powodując, że jego sylwetka jest bardziej widoczna, nawet przy bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych.

Zastosowanie selektywnego rozpoznawania obiektów pozwala na oszczędzanie energii poprzez automatyczne zmniejszenie natężenia światła, gdy nikt z przejścia nie korzysta. — Przyjęliśmy do realizacji 20 inteligentnych przejść w różnych miejscowościach. Innowacje oświetleniowe, typu Smart oraz technologia LED mają na celu poprawę bezpieczeństwa oraz zwiększenie efektywności energetycznej w gminach — mówi Michał Bełbot, prezes spółki Energa Oświetlenie. Usługa „Smart Przejście” może być również rozszerzona o elementy poprawiające bezpieczeństwo. Spółka proponuje montaż markerów odblaskowych na powierzchni asfaltu oraz instalację mat antypoślizgowych znacznie skracających drogę hamowania pojazdów. Na przejściach szczególnie niebezpiecznych przewidziana jest również możliwość instalacji defibrylatora. Dzięki zastosowaniu w systemie kamer istnieje opcja monitorowania przejścia i odtworzenia zapisu wideo w razie potrzeby.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Bezpieczniej na przejściach dla pieszych