Bezpieczniej w kopalniach

opublikowano: 04-04-2019, 22:00

PGNiG uruchomiło 3 kwietnia 2019 r. w Gilowicach generator prądotwórczy o mocy nominalnej 0,9 MW.

Generator prądotwórczy zasilany metanem z pokładów węgla został zainstalowany w Gilowicach (gmina Miedźna). Od 2016 r. PGNiG wraz z Państwowym Instytutem Geologicznym prowadzi tam prace badawcze w ramach projektu Geo-Metan. Wyprodukowana energia elektryczna trafia do sieci energetycznej Tauron Dystrybucja.

— Uruchomienie bloku to kolejny krok w naszych planach rozwoju wydobycia metanu z pokładów węgla. W pierwszym etapie pokazaliśmy, że produkcja tego paliwa w ilościach przemysłowych jest możliwa. Teraz rozpoczęliśmy komercyjną eksploatację jego zasobów — twierdzi Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Spółka wybrała już także generalnego realizatora inwestycji do budowy ośrodka zbioru gazu, który powstanie do połowy 2020 r. Trafiający do niego gaz z pokładów węgla w rejonie Gilowic po uzdatnieniu będzie kierowany do sieci dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa. Celem projektu, realizowanego przez PGNiG wspólnie z PIG, jest zbadanie możliwości uzyskania metanu z pokładów węgla przy użyciu techniki szczelinowania hydraulicznego.

Podczas testów, prowadzonych od czerwca do listopada 2017 r., spółka wydobyła prawie 900 tys. m sześc. gazu. Tak dobry wynik dał podstawy do dalszych prac. Dotychczas PGNiG zrekonstruowało dwa i odwierciło trzy kolejne odwierty w okolicach Gilowic. Przy badaniach geologicznych wykorzystano technikę trójwymiarowego zdjęcia sejsmicznego. W ramach realizacji projektu Geo-Metan PGNiG podpisało z Polską Grupą Górniczą umowę o uruchomieniu testowego wydobycia metanu z pokładów węgla, które są przewidziane do późniejszej eksploatacji w rejonie Mikołowa. Obecnie PGNiG prowadzi dalsze rozmowy w tym zakresie z innymi spółkami węglowymi.

Według szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego w warstwach węglonośnych na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego może znajdować się nawet 170 mld m sześc. metanu. Dzięki opracowaniu skutecznych metod eksploatacji zasoby te mogą stać się ważnym uzupełnieniem krajowego wydobycia gazu. Usunięcie metanu ze skał węglonośnych pozwoli również poprawić bezpieczeństwo pracy w kopalniach i zmniejszyć koszty wydobycia węgla.

Rocznie przy eksploatacji węgla wydziela się w Polsce niemal 1 mld m sześc. metanu, a jedynie około 20 proc. metanu z kopalń jest wykorzystywane energetycznie — pozostała część trafia w powietrze, szkodząc klimatowi. Na dodatek agresywność cieplarniana tego gazu jest znacznie większa niż CO 2.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane