Bezpieczny, bezdotykowy terminal rejestracji czasu pracy

  • Materiał partnera
opublikowano: 22-09-2021, 11:41

Rejestracja czasu pracy to jeden z podstawowych obowiązków pracodawców. Obecnie istnieje szereg nowoczesnych rozwiązań technologicznych, dzięki którym wypełnianie tej powinności jest prostsze, efektywniejsze i tańsze. W projektowaniu innowacyjnych aplikacji służących do sprawnego, bezdotykowego ewidencjonowania czasu pracy, prym wiodą polskie firmy. Uwagę branżowych specjalistów przykuł ostatnio projekt pn. „Innowacyjna technologia wieloetapowej weryfikacji pracowników i wykrywania nadużyć podczas rejestracji czasu pracy” realizowany przez firmę inEwi. Ma on na celu stworzenie aplikacji służącej do rejestrowania czasu pracy. Zgodnie z założeniami twórców, ma to być oprogramowanie spełniające potrzeby środowiska pracodawców i pracowników. Przedstawiciele inEwi wskazują także, że aplikacja będzie w pełni bezdotykowa, co ma szczególne znaczenie w czasach trwającej pandemii COVID-19.

Rejestracja czasu pracy - obowiązek pracodawcy

W gronie podstawowych obowiązków pracodawców znajduje się rejestracja czasu pracy. Jest ona szczególnie istotna, ponieważ to na jej podstawie pracownikom wypłacane są wynagrodzenia. Obowiązek ewidencjonowania czasu pracy dotyczy wszystkich przedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników bez względu na ich liczbę.

Wytyczne dotyczące ewidencjonowania czasu pracy znajdują się w aż trzech polskich aktach prawnych. Mianowicie w Kodeksie pracy, Ustawie z dnia 22 lipca 2016 roku o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw a także w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika.

Podejście do prowadzenia ewidencji czasu pracy na przestrzeni lat ulegało różnorodnym przeobrażeniom. Obecnie nowoczesne firmy inwestują w nowoczesne oprogramowania wyróżniające się bezpieczeństwem, efektywnością i wydajnością. Implementacja w firmie dedykowanej aplikacji do rejestracji czasu pracy daje także gwarancję ograniczenia lub całkowitego wyeliminowania różnych nadużyć, które generują dodatkowe koszty.

inEwi - nowoczesna aplikacja do ewidencji czasu pracy odpowiadająca potrzebom środowiska pracodawców i pracowników

inEwi to jedna z najbardziej znanych i najlepiej ocenianych aplikacji służących do ewidencjonowania czasu pracy. Dzięki niej możliwe jest wyeliminowanie papierowej ewidencji, która często prowadziła do wielu komplikacji i zwiększała ryzyko występowania rozmaitych nadużyć. Właściciel inEwi nie spoczywa jednak na laurach i nieustannie inwestuje w rozwój tej aplikacji.

W chwili obecnej firma realizuje projekt dofinansowywany z Funduszy Unijnych pn. ”Innowacyjna technologia wieloetapowej weryfikacji pracowników i wykrywania nadużyć podczas rejestracji czasu pracy”. Dzięki niemu omawiana aplikacja będzie jeszcze lepiej dopasowana do rosnących potrzeb pracodawców i pracowników.

Jak projekt unijny zmieni aplikację inEwi?

Realizacja projektu unijnego sprawi, że aplikacja inEwi będzie jeszcze lepiej odpowiadała aktualnym standardom w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy czy diagnozowania nadużyć. Jednocześnie koszt implementacji oprogramowania nie będzie dużym wydatkiem. Ewidencjonowanie czasu pracy pracowników stanie się jeszcze prostsze oraz mniej inwazyjne.

Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Projekt unijny zakłada, że rejestracja czasu pracy będzie bazowała na danych biometrycznych pracowników w postaci twarzy. Każda z osób będzie miała także przyporządkowany indywidualny kod QR, dlatego identyfikacja będzie przebiegała jeszcze szybciej i skuteczniej niż dotychczas.

Nieuprawniona rejestracja czasu pracy to już przeszłość

W wielu firmach bazujących na tradycyjnych rozwiązaniach do ewidencji czasu pracy problemem jest tzw. nieuprawniona rejestracja. Polega ona na tym, że pracownik A podpisuje za nieobecnego pracownika B listę obecności bądź odbija w punktach kontrolnych jego kartę magnetyczną. Taki proceder naraża firmy na bardzo duże straty.

Jedną z podstawowych funkcjonalności inEwi jest wykrywanie nadużyć. Zastosowany w aplikacji intuicyjny model detekcji wykrywać będzie wszystkie popularne elementy i metody, które mogłyby służyć do oszustw (przykładanie telefonów z transmisją wideo lub kartki ze zdjęciem itp.)

Niski koszt implementacji oprogramowania

Wielu pracodawców niechętnie podchodzi do kwestii inwestowania w nowoczesne oprogramowanie służące do rejestrowania czasu pracy. Jest to oczywiście spowodowane obawami, iż będzie się to wiązało z dużymi nakładami finansowymi.

Większość aplikacji do rejestracji czasu pracy bazuje na wyspecjalizowanych urządzeniach towarzyszących, przede wszystkim kamerach o wysokiej rozdzielczości. Czy implementacja aplikacji inEwi jest kosztowna? Zapytaliśmy o to prezesa Jacka Pytlika, który był odpowiedzialny za kwestie merytoryczne związane z projektem.

"Jednym z podstawowych celów realizowanego przez firmę inEwi projektu było zoptymalizowanie działania aplikacji w taki sposób, aby zachowując ona swoje wszystkie innowacyjne funkcjonalności nie była zbyt kosztowna w implementacji. Jesteśmy przekonani, że udało nam się go osiągnąć z nawiązką. Już wkrótce inEwi będzie jedną z najnowocześniejszych aplikacji do ewidencji czasu pracy na świecie, a jej wyróżnikiem będzie jednocześnie stosunkowo niska cena".

Do weryfikacji biometrycznej pracowników za pośrednictwem inEwi wystarczy kamera o niskiej rozdzielczości (480x360 px). Co więcej, pracodawca będzie miał możliwość wykorzystania w celach weryfikacyjnych sprzętu znajdującego się na stanie firmy, co również sprawi, że łączny koszt instalacji aplikacji będzie niski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane