Bezpieczny finał tygodnia

Adam Stańczak, DM BOŚ
opublikowano: 23-12-2011, 19:34

Przedświąteczny piątek na GPW przyniósł sesję, w trakcie której obrót należał do najniższych w roku aktywność rynku w indeksie największych spółek zmieściła się w kwocie 176 mln złotych.

Na szerokim rynku było tylko kosmetycznie lepiej i dzień zamknął się obrotem zbliżonym do 280 mln.

W takim  kontekście zwyżka WIG o 0,83 procent i wzrost WIG20 o 0,95 procent mają mniejsze znaczenie. W istocie piątkowe notowania idealnie wypełniły scenariusz, jaki rysowały przed rynkiem dwie poprzednie sesje, które również nie grzeszyły aktywnością. W efekcie po trzech spokojnych sesjach tygodniowy licznik obrotów w WIG20 pokazał ledwie 2,57 mld, co daje najsłabszy pod tym względem tydzień od świątecznego tygodnia w roku 2010, w którym wigilia wypadała w piątek.

Wówczas w indeksie obrócono akcjami za niespełna 1,6 mld złotych. Szukając analogii w roku poprzednim należy przypomnieć, iż między świętami a sylwestrowym weekendem obrót wyniósł ledwie 1,72 mld złotych. Nie rokuje to dobrze czterem sesjom nowego tygodnia i zmusza do ostrożnych ocen kondycji rynku, któremu brakuje aktywności.

Niemniej w zakończonym właśnie tygodniu rynek zdobył się na dobrą sesję wtorkową, w trakcie której WIG20 zyskał 1,5 procent i ocalił sierpniowe minima, co jest kapitałem strony popytowej na finałowe sesje roku. Nie ma jednak wątpliwości, iż niski obrót w rejonie wsparcia nie jest sygnałem, iż kupujący są silni. Szczęśliwie w szerszym obrazie nie ma zmiany a obrona sierpniowych dołków potwierdza szeroką konsolidację, która zadomowiła się na rynku w kończącym się właśnie kwartale. Nie bez znaczenia są analogiczne konsolidacje na wykresach wielu innych indeksów na świecie, które WIG20 zwyczajnie powiela.

W praktyce należy zakładać, iż finałowy tydzień pozostanie podporządkowany zachowaniu giełd na rynkach otoczenia, które podyktują GPW rytm od sesji środowej do piątkowej. We wtorek na parkiecie powinien dominować świąteczny nastrój, który umocnią zamknięte w poniedziałek rynki w USA i w Europie oraz brak wtorkowej sesji w Londynie.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Stańczak, DM BOŚ

Polecane