Bezrobocie rośnie, i nie widać szans na poprawę sytuacji

Wiktor Krzyżanowski
opublikowano: 20-02-2001, 17:45

Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu do 15,6 proc. wobec 15 proc. w poprzednim miesiącu i 13,7 proc. w styczniu 2000 r. – podało Ministerstwo Pracy. Dodatkowo w styczniu liczba bezrobotnych wzrosła o 136 000 i jest najwyższa od lutego 1995 roku. Eksperci twierdzą, że nie zanosi się na szybki wzrost zatrudnienia.

- Naszym zdaniem, bezrobocie będzie wzrastało w tym roku. Oczekujemy, ze stopa bezrobocia może wzrosnąć do 18 proc. na koniec 2001 roku – mówi Katarzyna Zajdel – Kurowska, analityk Citibanku.

Wyższe bezrobocie jest związane z osłabieniem wzrostu gospodarczego. Słaby popyt wewnętrzny prowadzi do obniżenia produkcji przemysłowej, co powoduje redukcje zatrudnienia. W tym miesiącu najwięksi producenci samochodów w Polsce (Fiat i Daewoo) ogłosili redukcje zatrudnienia o 2000 osób. W poniedziałek agencja Samar (monitorująca rynek samochodowy w Polsce) podała, ze sprzedaż nowych samochodów obniżyła się w styczniu o 19 proc. W całym roku 2000 sprzedaż samochodów obniżyła się o 25 proc.

WIK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Krzyżanowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Bezrobocie rośnie, i nie widać szans na poprawę sytuacji