Bezrobocie w Turcji najwyższe od 9 lat

opublikowano: 15-03-2019, 15:45

Gospodarczy kryzys w Turcji przyczynił się do mocnego wzrostu stopy bezrobocia, która znalazła się na najwyższym poziomie od dziewięciu lat.

Liczba bezrobotnych w Turcji wzrosła w ciągu roku o 3,1 proc. i na koniec grudnia 2018 r. wyniosła 13,5 proc. – wynika z danych krajowego urzędu statystycznego. Tym samym według oficjalnych danych bez pracy jest już 4,3 miliona osób czyli aż o milion więcej niż w grudniu 2017 r. Jest to jednocześnie największy odsetek bezrobotnych od 2010 r.

Tak mocny wzrost bezrobocia jest wynikiem kryzysu gospodarczego w kraju wynikającego przede wszystkim z ubiegłorocznego załamania kursu liry. Aby zahamować spadek kursu waluty i wzrost inflacji, turecki bank centralny podniósł kluczowe stopy procentowe, co utrudniło wielu firmom uzyskanie kredytów. To z kolei spowodowało, że kraj pogrążył się w recesji.

Jak podał w tym tygodniu urząd statystyczny w Ankarze, PKB w ostatnim kwartale 2018 r. spadł o 2,4 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Kwartał wcześniej PKB spadł natomiast o 1,6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy