BGK idzie w sukurs maluchom

opublikowano: 28-05-2019, 22:00

Gwarancje Cosme pomagają MŚP zdobyć kredyt. W ciągu trzech lat państwowy bank zwiększył ich pulę sześciokrotnie.

Drobni gracze potrzebują kapitału na rozwój. Często mają problem ze zdobyciem finansowania zewnętrznego. Brakuje im zabezpieczeń wymaganych przez banki. W sukurs maluchom idzie Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Od ponad trzech lat daje małym i średnim graczom gwarancje z programu Cosme. Efekty? Państwowy bank przyznał MŚP już ok. 18 tys. gwarancji na kwotę ponad 3 mld zł. Natomiast wartość kredytów zabezpieczonych wspomnianymi gwarancjami wyniosła 3,8 mld zł.

— Ostatnio BGK pozyskał wsparcie w wysokości 1,6 mld zł z unijnego programu Cosme. To pozwoli zabezpieczyć kredyty dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw na łączną kwotę 6 mld zł — mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.

W ciągu trzech lat państwowy bank sześciokrotnie zwiększył pulę gwarancji.

— To efekt podpisanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego i Europejski Fundusz Inwestycyjny umowy regwarancji podwyższającej dostępny limit do 4,8 mld zł. Mikro-, małe i średnie firmy będą mogły łatwiej uzyskać dodatkowe 2 mld zł kredytów na rozwój i działalność bieżącą — wyjaśnia Beata Daszyńska-Muzyczka.

Warto podkreślić, że program BGK był pierwszym projektem w ramach planu Junckera w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Beata Daszyńska-Muzyczka zauważa ponadto, że instrumenty zwrotne są świetnym sposobem na budowanie kapitału na kolejne lata. Najczęściej po gwarancje Cosme sięgają przedsiębiorcy, którzy nie mają zabezpieczeń rzeczowych. Produkt BGK cieszy się największą popularnością wśród mikroprzedsiębiorców, szczególnie z branży usług i handlu.

— W porównaniu z innymi programami gwarancje Cosme są najmniej sformalizowaną formą wsparcia dla przedsiębiorców reprezentujących różne sektory działalności. Firmy nie muszą ustanawiać zabezpieczeń rzeczowych dla swoich kredytów. Zachętą jest też prowizja za udzielenie gwarancji, która wynosi 1 proc. w skali roku — ocenia Halina Wiśniewska, dyrektor departamentu gwarancji i poręczeń w BGK.

Instrumenty zabezpieczają spłatę 80 proc. wartości kredytu obrotowego lub inwestycyjnego. Mogą z nich korzystać przedsiębiorcy, którzy wyczerpali już limit pomocy de minimis lub nie chcą zastawiać własnego majątku. Co ważne, maksymalna kwota zadłużenia nie może przekroczyć 600 tys. zł. Gwarancje Cosme to jeden z najważniejszych instrumentów wspierających MŚP w Europie. Umożliwia im nie tylko zaciąganie kredytów inwestycyjnych, ale też zawieranie transakcji leasingowych. Gwarancje są dostępne w kilkunastu bankach współpracujących z BGK. Są to m.in. Alior Bank, mBank, PKO Bank Polski, Nest Bank, Bank Pekao, BOŚ Bank, Santander, ING Bank Śląski i banki spółdzielcze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy