BGK rozszerza wsparcie dla MŚP

opublikowano: 10-09-2019, 22:00

Gwarancjami de minimis zostaną objęte kredyty przeznaczone na spłatę innych zobowiązań i udzielone w ramach linii wielocelowej.

Przedsiębiorcy coraz gorzej oceniają warunki wspierania ich działalności — wynika z raportu Centrum Badań Marketingowych Indicator stworzonego na zlecenie Związku Banków Polskich (ZBP). Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) chciałby to zmienić, dlatego wprowadził zmiany do programu gwarancji de minimis. Jedna z nich polega na dopuszczeniu możliwości objęcia gwarancją kredytów przeznaczonych na spłatę innych zobowiązań.

— Jest to możliwe zarówno gdy przedsiębiorca dostaje nowe finansowanie w innym banku, jak i w instytucji, z której produktów już korzysta. Przy tym warunki nowego kredytu, które przedsiębiorca uzyskał, muszą być dla niego bardziej korzystne niż te, które miał w dotychczasowej umowie — z punktu widzenia wysokości marży lub okresu finansowania — wyjaśnia Robert Kasprzak, dyrektor zarządzający w BGK.

Kolejna zmiana to możliwość objęcia gwarancją de minimis kredytu obrotowego wykorzystywanego za pomocą karty kredytowej. Gwarancja może zostać przyznana również na kredyt udzielony w linii wielocelowej.

— Z perspektywy BGK linia wielocelowa jest traktowana jak każdy inny kredyt. Natomiast przedsiębiorcom daje ona dużą elastyczność, bo może być wykorzystywana do pokrycia zobowiązań wobec banków kredytujących z tytułu udzielanych gwarancji, akredytyw lub odwróconego faktoringu — dodaje Robert Kasprzak.

Ekspert BGK wyjaśnia, że zmiany w programie gwarancji de minimis są odpowiedzią na zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów przez banki, wzrost marży kredytowej, zmniejszenie maksymalnej kwoty finansowania i okresu spłaty pożyczonych pieniędzy. Ponadto BGK chce tym sposobem ułatwić MŚP inwestowanie. Generalnie małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce pozytywnie oceniają sytuację ekonomiczną i zapotrzebowanie na swoje produkty i usługi.

Obecną koniunkturę pozytywnie ocenia 51 proc. mikro- i małych firm oraz 58 proc. spółek średnich, a dobra ocena przekłada się na większą skłonność do inwestycji. W tym roku inwestycje związane z rozwojem przedsiębiorstwa planuje 61 proc. mikro- i małych firm oraz 74 proc. średnich. Gwarancje de minimis są oferowane mikro-, małym i średnim przedsiębiorstwom. Wartość gwarancji udzielonych dla nich do tej pory sięgnęła prawie 62 mld zł, a zabezpieczone tym sposobem kredyty przekroczyły kwotę 110 mld zł.

Z programu można skorzystać w 18 bankach współpracujących z BGK i w ponad stu bankach spółdzielczych. Nowe zasady udzielania gwarancji będą wdrażane stopniowo w instytucjach, z którymi BGK zawarł umowy dotyczące tego produktu.

151,9 tys. - tylu przedsiębiorców skorzystało z programu gwarancji de minimis.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu