BGK wsparł fundusz poręczeń

Ryszard Gromadzki
06-01-2003, 00:00

Funduszu Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego zamierza w 2003 r. rozpocząć szeroką działalność poręczeniową. Fundusz ma już za sobą etap promocji i obecnie gromadzi kapitał. Docelowo ma on wynieść 30 mln zł.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) kupił za 1 mln zł 20 udziałów Funduszu Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego (FRiPWW), jednego z dwóch funduszy poręczeń kredytowych działających w regionie. Po tej transakcji kapitał funduszu wzrósł do 7 mln zł. Udziały warte 6 mln zł ma Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

FRiPWW rozpoczął działalność w lutym 2002 r. W zamyśle władz Wielkopolski, ma on dysponować kapitałem wysokości 30 mln zł. Według Jerzego Pawlaka, prezesa FRiPWW, są na to szanse.

— W najbliższych dniach spodziewamy się pozytywnej odpowiedzi ze strony Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Liczymy na dofinansowanie wysokości 2 mln zł — mówi Jerzy Pawlak.

Dodaje, że w ciągu kilku miesięcy rozstrzygnie się sprawa wejścia kapitałowego banku PKO BP do funduszu. Jednak nie ujawnia, na jaką kwotę. Prezes liczy także na innych udziałowców instytucjonalnych, ale nie wymienia ich nazw.

Według Jerzego Pawlaka, pierwszy rok działania funduszu został poświęcony na rozpropagowanie jego oferty. Dzięki współpracy z BGŻ, Bankiem Współpracy Europejskiej, GBW i PKO BP, mali i średni przedsiębiorcy mogą zapoznać się z ofertą funduszu w ponad 400 placówkach tych banków. Informację można też uzyskać we wszystkich wielkopolskich gminach.

— Razem daje to sieć blisko 800 placówek — mówi Jerzy Pawlak.

Poręczeniami mogą być objęte spłata kredytu bankowego, pożyczki i kredytu kupieckiego. Wysokość poręczenia może sięgać 70 proc. ich wartości, a czas trwania może wynieść nawet 5 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BGK wsparł fundusz poręczeń