BGK : zamieszanie z kapitałem

Agnieszka Morawiecka
10-01-2002, 00:00

Sprawa dokapitalizowania Banku Gospodarstwa Krajowego wciąż budzi kontrowersje. Nadal nie wiadomo, kto, kiedy i jak miałby to zrobić.

Sprawa dokapitalizowania BGK nadal pozostaje niejasna. Niedawno przedstawiciele Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast poinformowali, że rząd już pracuje nad stosownym projektem. MSP wyjaśnia, że dopiero zawiązał się zespół, który zdecyduje o losach tych instytucji finansowych, które należą do Skarbu Państwa.

Tymczasem Ministerstwo Skarbu Państwa nie powierdza, że dojdzie do zwiększenia funduszy własnych przez BGK. Jego przedstawiciele jednak przyznają, że prowadzone są rozmowy dotyczące przyszłości wszystkich banków, których głównym bądź jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa.

— Powstał roboczy zespół, w którego skład wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa, Ministerstwa Finansów oraz osoby reprezentujące Bank Gospodarki Żywnościowej, Bank Gospodarstwa Krajowego, PKO BP oraz przedstawiciele Komisji Nadzoru Bankowego. Zespół ten chce wypracować strategię dla tych banków, w których Skarb Państwa posiada swoje udziały. Jednak na razie nie zapadły żadne konkretne decyzje — twierdzi Magdalena Nienałtowska, pracownik biura prasowego MSP.

Jedno jest pewne — BGK potrzebuje pieniędzy. Ile konkretnie — tego nie wiadomo.

— W tej sprawie zarząd i rada nadzorcza BGK od dłuższego czasu podejmują wszelkie możliwe działania. W dotychczasowego negocjacjach z Unią Europejską BGK jest traktowany jako bank specjalny. Tym bardziej niezbędne jest jego dokapitalizowanie — twierdzi Ryszard Pazura, prezes BGK.

Precedens już był. W 2000 r. dokapitalizowano PKO BP akcjami pięciu spółek giełdowych, m.in. KGHM Polska Miedź, Stalexportu, Pekao SA, BRE Banku i BOŚ.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BGK : zamieszanie z kapitałem