BGK znów wesprze mieszkalnictwo

PA
opublikowano: 01-09-2016, 14:50
Obserwuj w MójPB:

W ramach nowego programu budownictwa czynszowego oraz wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego BGK zamierza wydatkować ponad 600 mln zł.

"Rusza nabór wniosków w dwóch programach BGK służących poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań" - napisano w komunikacie przesłanym PAP w czwartek.

Budownictwo, mieszkania, osiedle
Budownictwo, mieszkania, osiedle
SXC

Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), spółki gminne oraz spółdzielnie mieszkaniowe od 1 września br. mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach nowego programu budownictwa czynszowego. Bank przewiduje na to co najmniej 545 mln zł.

Z kolei gminy, związki międzygminne, spółki gminne, powiaty i organizacje pożytku publicznego od 1 września br. mogą składać wnioski o przyznanie bezzwrotnego dofinansowania inwestycji w ramach kolejnej edycji rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Bank może przeznaczyć na ten cel ponad 65 mln zł.

Jak podkreślono w informacji prasowej, obydwa programy są obsługiwane przez Bank Gospodarstwa Krajowego w oparciu o stosowne ustawy i mają na celu poprawę sytuacji mieszkaniowej polskich rodzin, które osiągają niskie lub średnie dochody. Różnica między nimi polega na formie w jakiej udzielna jest dofinansowanie.

W programie społecznego budownictwa czynszowego, wnioskodawca (TBS, spółdzielnia mieszkaniowa, czy spółka komunalna) otrzymuje dofinansowanie w formie kredytu preferencyjnego udzielanego nawet na 30 lat, a wysokość kredytu wynosi do 75 proc. kosztów inwestycji. Pożyczka oparta jest o oprocentowanie zmienne, równe stopie WIBOR 3M, bez marży Banku.

Ten program ma pomóc osobom, których nie stać na kupno mieszkania (nawet z dopłatą państwa) ani na wynajęcie go po stawkach komercyjnych i jednocześnie osiągającym zbyt wysokie dochody, by zamieszkać w zasobach komunalnych.

"Program społecznego budownictwa czynszowego jest naszą odpowiedzią na potrzebę rynkową i wpisuje się w misję banku rozwoju, jakim jest BGK" – tłumaczy dyrektor Departamentu Budownictwa Społecznego BGK Dariusz Stachera.

BGK zapewni łącznie 4,5 mld zł taniego finansowania (po 450 mln zł w 10 rocznych edycjach), przy czym niewykorzystane środki przechodzą na kolejne lata. W najbliższej edycji programu do wykorzystania będzie co najmniej 545 mln zł.

Drugi program, finansowe wsparcie budownictwa socjalnego i komunalnego z Funduszu Dopłat, wnioskodawca (jednostki samorządu terytorialnego, spółki komunalne, gminne towarzystwa budownictwa społecznego, organizacje pożytku publicznego) otrzymuje od BGK bezzwrotną dotację. W zależności od rodzaju przedsięwzięcia dotacja wynosi do 55 proc. kosztów inwestycji.

Program może być realizowany m.in. poprzez zmianę sposobu użytkowania, remont i przebudowę lokali wycofanych z użytkowania, budowę nowych budynków, a także zakup gotowych mieszkań. Program ma dostarczyć mieszkania na wynajem o statusie lokali socjalnych, komunalnych, mieszkań chronionych, miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych.

"Od początku trwania programu, czyli od 2007 r. BGK przyznał bezzwrotne dotacje w łącznej wysokości ponad 735 mln zł, co pozwoliło na współfinansowanie przeszło 1150 przedsięwzięć mieszkaniowych o wartości blisko 2,3 mld zł" – powiedziała naczelniczka wydziału Obsługi Programu Budownictwa Socjalnego w BGK Anita Łygan.

Wnioski w obydwu programach można składać w Banku Gospodarstwa Krajowego od 1 do 30 września br.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PA

Polecane