BGŻ musi szybko podnieść kapitały

Agnieszka Morawiecka
opublikowano: 13-09-2001, 00:00

BGŻ musi szybko podnieść kapitały

Pod koniec października akcjonariusze BGŻ poznają nową strategię banku, której głównym założeniem jest emisja akcji serii D wartości od 300 mln zł do nawet 1 mld zł.

Emisja BGŻ zostanie skierowana do obecnych akcjonariuszy oraz polskich i zagranicznych instytucji finansowych — m.in. funduszy inwestycyjnych i emerytalnych oraz agencji rządowych. Jednak warunkiem jej przeprowadzenia będzie zgoda akcjonariuszy. Musi ją wyrazić przynajmniej 75 proc. z nich.

— Obecnie trwają prace przygotowawcze, zmierzające m.in. do ustalenia ceny za akcję. Będzie ona znana nie wcześniej niż 20 września — mówi Anna Pawelska, rzecznik prasowy BGŻ.

Poziom funduszy własnych banku w tej chwili wynosi ponad 800 mln zł. Zdaniem Komisji Nadzoru Bankowego, jest on stanowczo za niski i bank powinien podnieść go do poziomu 2-2,5 mld zł. Dlatego bank chciałby podwyższyć kapitały od 300 mln zł do 1 mld zł.

Zarząd wielokrotnie zastanawiał się, w jaki sposób dokapitalizować BGŻ. Jednym ze sposobów na zwiększenie kapitału miało być objęcie wyłącznie przez banki spółdzielcze akcji serii C, wyemitowanych wiosną tego roku. Jednakże suma, jaką pozyskano ze sprzedaży akcji (nieco ponad 15 mln zł z planowanych 25 mln zł), była wielkim rozczarowaniem. Akcje tej serii znalazły nabywców tylko wśród177 banków z około 600 działających na rynku. Dla BGŻ był to sygnał ostrzegawczy, że zwiększenie funduszy własnych z udziałem banków spółdzielczych oraz ich konsolidacja stoją pod dużym znakiem zapytania. Tym bardziej że w chwili emisji bank nie miał jeszcze w ręku (i w dalszym ciągu nie posiada) zatwierdzonego przez KNB wzorca umowy zrzeszeniowej, co być może negatywnie wpłynęło na decyzję niektórych BS-ów. Wniosek o wydanie decyzji bank złożył w styczniu tego roku. Tymczasem na początku sierpnia, kiedy to komisja powinna wydać postanowienie w tej sprawie, zażądała od banku podwyższenia funduszy własnych.

Bank od początku miał kłopoty ze zorganizowaniem grupy zrzeszeniowej. Co prawda cztery instytucje podpisały z nim listy intencyjne, ale w zasadzie na tym się skończyło. WZA WMBR, MBR i KPBR, a także Dolnośląskiego Banku Regionalnego nie zatwierdziły uchwał intencyjnych. Co więcej, ostatni z nich — DBR, który dał BGŻ czas do końca lipca na uzyskanie statusu banku zrzeszającego — definitywnie zrezygnował z mariażu, decydując się na akces do Gospodarczego Banku Wielkopolski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BGŻ musi szybko podnieść kapitały