BGŻ zapowiada 120 mln zł zysku w 2004 r.

opublikowano: 16-12-2003, 16:08

ISB: Bank Gospodarki Żywnościowej SA (BGŻ) planuje zwiększenie zysku netto w 2004 roku o 20% do ok. 120 mln zł, zapowiedział we wtorek prezes banku Jacek Bartkiewicz.

"Mamy ambitne plany i prognozujemy zwiększenie zysku w 2004 roku o 20% do poziomu 120 mln zł" - powiedział Bartkiewicz na spotkaniu z dziennikarzami.

Na początku grudnia prezes podtrzymał prognozę zysku netto na koniec tego roku w wysokości 80-100 mln zł wobec 264 mln zł straty netto na koniec 2002 roku.

Prezes BGŻ powiedział także we wtorek, że struktura zysku za rok 2003 ulegnie zmianie.

"Struktura realizacji zysku netto będzie trochę inna, ze względu na obniżki stóp procentowych w pierwszej połowie roku, a także ze względu na niższe koszty funkcjonowania banku. Mogliśmy też rozwiązać część rezerwy na przyszłoroczny podatek od osób prawnych" - powiedział Bartkiewicz.

W przyszłym podatek dochodowy od osób prawnych CIT będzie niższy o 8 pkt proc. niż w tym roku i wyniesie 19%.

"Jeżeli chodzi o przyszłoroczny wynik, to będzie on osiągnięty bez udziału dodatkowych elementów. Nadal będą spadały koszty osobowe, ale wynik ten chcemy uzyskać głównie na działalności bankowej" - dodał prezes BGŻ.

Przedstawiciele banku zapowiedzieli, że BGŻ będzie chciał rozwijać się w tzw. Polsce powiatowej, bowiem tam potencjał wzrostu jest największy.

"Widzimy się w sektorze terenów rolniczych i wiejskich. Nim interesują się także banki spółdzielcze i poczta" - powiedział Bartkiewicz.

Jego zdaniem przyszły rok będzie upłynie pod znakiem ekspansji kredytów mieszkaniowych i kart kredytowych.

DORADCA DO PRZEPROWADZENIA EMISJI W PRZYSZŁYM TYGODNIU

Bartkiewicz poinformował także, że doradca przy przeprowadzaniu emisji akcji banku, zaplanowanej na przyszły rok, zostanie wybrany na posiedzeniu zarządu 22 grudnia.

"Do jego zadań będzie należało sporządzenie memorandum informacyjnego i poszukiwanie inwestorów" - powiedział Bartkiewicz.

Na początku grudnia Walne Zgromadzenie banku uchwaliło podwyższenie kapitału poprzez emisję od 8 mln do 10,6 mln akcji imiennych serii E z pozbawieniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy. Przedział cenowy dla akcji emisji serii E został ustalony 43-63 zł.

Dokapitalizowanie banku jest konieczne, ponieważ Komisja Nadzoru Bankowego nakazała BGŻ podwyższyć kapitał zakładowy o 1 mld zł do 2005 roku. Do połowy 2004 roku BGŻ musi zostać dokapitalizowany kwotą 500 mln zł, a rok później musi otrzymać kolejne 500 mln zł.

Wśród potencjalnych nabywców akcji banku Bartkiewicz po raz kolejny wymienił Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR).

"EBOR jest zainteresowany wejściem do BGŻ, ale jest wielu potencjalnych inwestorów. Chcemy jednak, by bank pozostał samodzielną instytucją" - powiedział prezes.

Przy założeniu, że cała emisja zostanie objęta, udział tej emisji w kapitale banku będzie wynosił 26,9%.

Prezes poinformował także, że EBOR chce zmiany statutu, tak by bank przyjął zasady corporate governance.

"Emisję mogłyby objąć fundusze inwestycyjne, które, zakładając upublicznienie banku, mogłyby wyjść z tej inwestycji z zyskiem" - dodał Bartkiewicz.

Jego zdaniem giełdowy debiut mógłby nastąpić w połowie 2005 roku, co jest jednak uzależnione od terminu wejścia na giełdę innego banku - PKO BP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BGŻ zapowiada 120 mln zł zysku w 2004 r.