BH czeka na pomyślne dane o cenach żywności

Przemek Barankiewicz
22-05-2001, 18:21

Według NBP podaż pieniądza wzrosła o 1% w pierwszych dziesięciu dniach maja, wobec 0,6% w kwietniu. W stosunku rocznym, stopa wzrostu podaży pieniądza obniżyła sie do 13,8% wobec 13,9% w kwietniu. Dane potwierdzają dalszy spadek kredytów udzielanych gospodarstwom domowym. W pierwszych 10 dniach maja, poziom kredytów dla gospodarstw domowych obniżył sie o 0,2% i był o 24,9% większy niż przed rokiem. Depozyty prywatne wzrosły o 0,4%, a stopa wzrostu depozytów w skali roku wyniosła 21% rok do roku. Stosunek udzielonych kredytów do wielkości depozytów obniżył sie do 93,45% z 94,4% w kwietniu i 97,9% w maju 2000 roku.

Podaż pieniądza wzrosła głównie za sprawa wzrostu zadłużenia sektora rządowego. W ciągu pierwszych 10 dni maja, wielkość kredytów rządowych wzrosła o 7,1%.

Jutro GUS opublikuje dane o cenach żywności w pierwszej połowie maja. Oczekujemy pozytywnych wiadomości, czyli wzrostu cen żywności o 0,1-0,2%, wobec 0,4% w drugiej połowie kwietnia. Jeśli nasze założenia sprawdza sie, powinno to poprawić bardzo negatywne nastroje na rynku papierów dłużnych. Przeciwnie do naszych oczekiwań, GUS nie opublikuje danych o wzroście gospodarczym w pierwszym kwartale 2001 roku na jutrzejszej konferencji prasowej. Według rzecznika GUS, dane będą opublikowane dopiero 20 czerwca.

Katarzyna Zajdel-Kurowska, Marcin Bilbin

Bank Handlowy w Warszawie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BH czeka na pomyślne dane o cenach żywności